פטור ממס שבח במכירת דירה יחד עם שותף - פורום עסקאות מכר של דירות למגורים

שאלה חדשה
 • מיכאל

  נשלח ע"ימיכאל 05:28, 9 באפריל 2016

  שלום. אני יחד עם השותף שלי קנינו חצי-חצי לפני שנה וחצי דירה. כרגע אנחנו מעוניינים למכור אותה. אצלי זאת הדירה היחידה ולכן אני זכאי לפטור ממס שבח, אצלו - לא. איך ייחשב המס? פשוט על 50% מהשבח הריאל? ומי אמור לשלם אותו? השותף טוען ששנינו - הרי בהסכם שותפות מדובר על חלוקה שווה של רווחים והפסדים. אני טוען שרק הוא, כי המס הוא אישי וגם אמור להיות משולם כבר אחרי חישוב סך הרווחים והפסדים שעליהם מדובר בהסכם שותפות. צריך להודות שבהסכם השותפות אין התייחסות לנושא המיסים. תודה רבה מראש על התשובה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד עמית דביר

  עו"ד עמית דביר,מנהל הפורום

  08:49, 10 באפריל 2016

  מס שבח הוא אכן מס אישי, ובהיעדר סיכום אחר, כל אחד משלם את המס החל עליו.
  יש לבחון היטב את אותו סיכום אחר (הסכם שיתוף) שהיה בין הצדדים שמדבר על חלוקה משותפת של רווחים והפסדים, בפרשנות המשפטית הראויה. ברור הוא שפטור ממס שבח שווה הרבה כסף, וכדאי שצד אחד יחליט בהסכם לחלוק בו עם הצד השני, ההגיון אומר שצריך להיות איזון ובדר"כ זה בתמורה למשהו אחר - נניח ניהול וטיפול של הצד השני או התקזזות בהוצאות וכו'.
  להמשך ייעוץ ניתן לפנות באופן אישי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד עמית דביר

מנהל הפורום: עו"ד עמית דביר

הינו חבר ועדת קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין, בוגר תואר ראשון ושני בפקולטה למשפטים באוניברסיטה הע
למידע נוסף

077-9971348 חיוג
הודעה

אדם מן היישוב מבצע מעט מאד עסקאות נדל"ן בחייו, בדר"כ ניתן לספור אותן על יד אחת. 

לכן, כל אדם שבכוונתו לקנות או למכור דירת מגורים נכנס למעשה לאחת העסקאות הגדולות שהוא עומד לבצע בחייו. 

תחום המקרקעין סבוך ומורכב שמומחיות בו נרכשת לאורך שנים. ככל שיהיה בידיו של  הקונה או המוכר, ובעיקר אצל עורכי דינם, מידע רב יותר לגבי העסקה, כך תהיה העסקה תהיה טובה יותר, וחשוב לא פחות הצדדים ניתן יהיה למנוע "תאונה משפטית" אפשרית. 

בפורום זה ננסה לענות בתמצית על שאלותיכם הנוגעות לקניה ומכירה של דירות מגורים, יד שניה או חדשות, נעמוד על תמרורי האזהרה הרבים שעל כל קונה או מוכר דירת מגורים לשים לב אליהם, לרבות השיקולים שיש לשקול בטרם כניסה לביצוע העסקה.

התשובות בפורום הינן למידע כללי וראשוני בלבד ולא נועדו בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. התשובות נכונות למועד כתיבתם בלבד, נכונותם עלולה להשתנות מעת לעת, ואין להסתמך עליהן.