כיצד ניתן לברר עלות היטל השבחה בעת מכירת דירה בתל אביב? - פורום עסקאות מכר של דירות למגורים

שאלה חדשה
 • שחר

  נשלח ע"ישחר 21:23, 12 בספטמבר 2016

  שלום רב ברשותי דירה בתל-אביב שאני מעוניין למכור ברובע 5 (לב העיר). הדירה ברשותי זה מספר שנים אחרי שהועברה אליי ללא תמורה. להבנתי באם חלפו למעלה מ-4 שנים מעת מועד המסירה וזוהי דירתי היחידה, אין אני מחוייב בתשלום מס שבח. יחד עם זאת פניתי לעיריית תל-אביב והם טענו כי עליי לשלם היטל השבחה. אין הם מוכנים לפרט למה, ומהי עלות ההיטל. רציתי לשאול כיצד ניתן לברר את הפרטים, במיוחד מהו גובה ההיטל בשקלים. אפילו הערכה תעזור לפי עלות למ"ר. רוב תודות שחר

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד עמית דביר

  עו"ד עמית דביר,מנהל הפורום

  09:44, 13 בספטמבר 2016

  שחר שלום,

  ישנן שתי דרכים להעריך את היטל ההשבחה: האחת, לקחת שמאי בעצמך שיעריך לך מה צפוי להיות ההיטל, והשניה לבקש באופן רשמי מהעירייה להנפיק שמאות מהו היטל ההשבחה המדוייק, הליך שכרוך בעלות שכרו של השמאי ואגרה לעירייה. (בגדול השמאים בודקים את התוכניות החלות על המגרש אשר לא מומשו ומעריכים את מחצית שווין וכך מגיעים לסכום ההיטל).

  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד עמית דביר

מנהל הפורום: עו"ד עמית דביר

הינו חבר ועדת קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין, בוגר תואר ראשון ושני בפקולטה למשפטים באוניברסיטה הע
למידע נוסף

077-9971348 חיוג
הודעה

אדם מן היישוב מבצע מעט מאד עסקאות נדל"ן בחייו, בדר"כ ניתן לספור אותן על יד אחת. 

לכן, כל אדם שבכוונתו לקנות או למכור דירת מגורים נכנס למעשה לאחת העסקאות הגדולות שהוא עומד לבצע בחייו. 

תחום המקרקעין סבוך ומורכב שמומחיות בו נרכשת לאורך שנים. ככל שיהיה בידיו של  הקונה או המוכר, ובעיקר אצל עורכי דינם, מידע רב יותר לגבי העסקה, כך תהיה העסקה תהיה טובה יותר, וחשוב לא פחות הצדדים ניתן יהיה למנוע "תאונה משפטית" אפשרית. 

בפורום זה ננסה לענות בתמצית על שאלותיכם הנוגעות לקניה ומכירה של דירות מגורים, יד שניה או חדשות, נעמוד על תמרורי האזהרה הרבים שעל כל קונה או מוכר דירת מגורים לשים לב אליהם, לרבות השיקולים שיש לשקול בטרם כניסה לביצוע העסקה.

התשובות בפורום הינן למידע כללי וראשוני בלבד ולא נועדו בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. התשובות נכונות למועד כתיבתם בלבד, נכונותם עלולה להשתנות מעת לעת, ואין להסתמך עליהן.