הערכת שמאי לרכוש גנוב - פורום ביטוח ותביעות רכוש

שאלה חדשה
 • רביב

  נשלח ע"ירביב 10:27, 6 ביולי 2014

  נגנב לי רכוש מהדירה. יש לי ביטוח בערך כינון + הערכת סוקר. מה מחייב את החוק את השמאי ביחס להערכת הפריטים: 1) אם רשום בהערכת סוקר מחיר X האם השמאי מחויב למחיר ? 2) אם השמאי מעריך לפי מחיר חדש בשוק לפי הדגם הספציפי, מה קורה אם הדגם לא קיים ואין לו דגם ממשיך ... (למשל לי גנבו רמקולים מעוצבים שעלו הרבה בגלל הסטייל ואין להם מחליף) ? 3) מה קורה אם הדגם קיים אבל יש דגמים חדשים יותר ? למשל נגנב לי אייפון 3 (שעדיין ניתן לרכוש אפילו חדש באתרים שונים) אבל היום מוכרים בחנות הרישמית מינימום דגם 4S והמודל הרישמי הוא 5. 4) ובכלל האם השמאי יכול לחייב אותי לקנות באיזה אתר אינטרנט עלום, רחוק מהבית, בלי אחריות טובה או שאני יכול לדרוש לקנות את כל המוצרים בחנות רישמית בעיר שלי (עיר מרכזית ביותר) עם אחריות טובה ? (אני כמובן מתכוון לגבי הערכת המחיר שלו למוצר. אני תמיד יכול לקנות במקום טוב ביוקר ולקבל רק חלק מהתמורה). תודה רביב

  השב
 • מנהל הפורום:אמיר שושני, משרד עורכי דין

  אמיר שושני,מנהל הפורום

  06:52, 7 ביולי 2014

  שלום רביב,
  ברוך בואך למערב הפרוע.
  הכל הולך. השוק - שוק פרסי. הצדדים - תגרנים. הכל נתון לויכוח ה כ ל . יותר מכך - לא חשוב מה תעשה, חברת הביטוח תמצא סיבה למה לתת לך פחות ממה שרדום לך בפוליסה. אתה, מצידך, תילחם בהם באותן דרכים. הבנת את זה ?
  אם לא - אני אסביר:
  השמאי יכול לטעון אחת או יותר מהטענות הבאות:
  1. המוצר בוטח מעל מחירו - תוצאה - מגיע לך פחות
  2. המוצר בוטח מתחת למחירו - תוצאה - מגיע לך פחות
  3. המוצר בוטח בדיוק על פי מחירו, אבל בגלל שהוא לא היה חדש - נחש מה - מגיע לך פחות.
  4. המוצר בוטח על פי מחירו והוא עדיין חדש, אבל סך כל הביטוח שווה פחות מסך כל המוצרים שיש לך בבית, ולכן אתה בתת ביטוח. התוצאה - ניחשת נכון - מגיע לך פחות.

  אתה הבנת את זה ?

  ובכל, מה עושים.

  אוה !

  הנה המקרה האחד והיחיד, שבגללו כדאי לך שיהיה לך חבר עורך דין, בצד שלך. אחד שמכיר את השטיקים, ומכיר איך להתמודד איתם. כשמדובר במחלוקת על 1,000 ש"ח זה סתם מעצבן, אבל בתיקים שאני טיפלתי בהם, המחלוקת היתה בגובה של מאות אלפי שקלים.

  כעת השוס: המחלוקות האלה נגמרות בדרך כלל מחוץ לבית המשפט, מטעמים מובנים. במילים אחרות: זהותו וטיבו של היועץ שילחש לך על האוזן, תשפיע ישירות על גובה הפיצוי שתקבל.

  האם הייתי ברור מספיק ? ...

  תגובה
 • 07:09, 7 ביולי 2014

  תודה :-)
  ואני חשבתי שיש לפחות חוק שמחייב את השמאים
  אם יש אשמח לקבל אליו קישור

  תגובה
מנהל הפורום:אמיר שושני, משרד עורכי דין

מנהל הפורום: אמיר שושני, משרד עורכי דין

עו"ד אמיר שושני הקים ומנהל משרד ובו למעלה 6 עורכי דין. בוגר האוניברסיטה העברית וחבר בלשכת עורכי הדין
למידע נוסף

077-2304188 חיוג
הודעה

רובנו פוגשים את חברת הביטוח פעמיים. בפעם הראשונה, כשחברת הביטוח רוצה שנרכוש ממנה פוליסה, היא מחייכת אלינו, מעניקה לנו הטבות וצ'ופרים, ומפזרת הבטחות לרוב.  ממפגש זה, יוצאים רובנו שמחים וזחוחים. הצלחנו לרכוש פוליסה בתנאים מפליגים.

בפעם השניה, כשמגיעה העת לתשלום על פי הפוליסה, בין אם נגנבה לנו המכונית, נשרף לנו הבית, חלינו במחלה קשה או נפצענו, או אז מתגלה לנו חברת ביטוח אחרת לגמרי. הרבה פחות חייכנית, הרבה פחות נדיבה, ובעיקר – קטנונית. כזו שמוצאת אותיות קטנות לרוב, שמטרתן אחת – להוכיח לנו שבעצם רכשנו את הפוליסה הלא מתאימה, וכי האירוע שבגללו אנו מבקשים לקבל את הפיצוי, נופל בדיוק בתוך החריג שלא מחייב אותה לשלם.
בנקודת זמן זו, עוד לפני שנפנה לקבלת ייעוץ משפטי שיעלה לנו הרבה כסף, אנו צריכים עצה טובה שתכוון אותנו, ותיתן לנו כלים להתמודד עם חברת הביטוח, ותבהיר לה שגם אנחנו יודעים לקרוא את האותיות הקטנות, ובעיקר – להראות לה שאנו מכירים גם את החריגים לאותיות הקטנות, שמשום מה תמיד, אבל תמיד, פועלות רק נגדנו. אתם מוזמנים להיכנס לפורום זה, להתייעץ, לשאול, להביע עמדות, להשיב לשאלות של אחרים, להתווכח, לתקן שגיאות של אחרים וללמוד משגיאות שלנו, וביחד נמצה את זכויותינו מול הגוף הענק הזה, במידה הולמת והוגנת.