כנגד מי להפנות את העתירה - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • ללא

  נשלח ע"יללא 15:34, 17 בנובמבר 2013

  הרקע: המדובר בניהול הליך מתחום הביטוח שמתנהל בבית הדין האזורי לעב', שהשופט בחוסר סמכות מנהל אותו במנותק מהנחיות המפקח על הביטוח חרף שאלה הוכרו בדין כהנחיות שיש לאכוף אותם בבתי המשפט ביתר שאת, לאמור עצם העניין הוא אופן ניהול הליך, ומכאן שאין טעם להמתין לסוף ההליך על מנת לעתור לבג"צ. על פי הנחיות המפקח שהוכרו בדין כחלק מדיני תום הלב - יש להכריע בראש ובראשונה בטענות בדבר הפרת המבטח את ההנחיות של המפקח- הכרעה זו נועדה להגדיר את גדר הדיון , ובין היתר גוררת אחריה סנקציה של ביטול כתב ההגנה של המבטח, כך שההכרעה בטענות הנ"ל מייתרת את הצורך בדיון הוכחות. על החלטת האזורי שאינה פסק דין ולפיה יש לקיים מיידית דיון הוכחות- מבלי להכריע קודם בטענות הנגזרות מהפרת המבטח את הנחיות המפקח על הביטוח- הוגשה לבית הדין הארצי בר"ע במטרה שהארצי יבטל את דיון ההוכחות ויכריע בטענות בדבר הפרת הנחיות המפקח טרם קיום הוכחות- אלא שהארצי דחה את הערעור ובכך השאיר את החלטת האזורי בדבר התקיימות דיון הוכחות בתוקף. ומכאן שגם החלטת הארצי מהווה פעולה בחוסר סמכות ביחס להנחיות המפקח על הביטוח והוראות הדין לגביהם. שאלתי היא: ברצוני לפנות לבג"צ במטרה לבטל את החלטת בית הדין הארצי ולגרום לכך שבית הדין הארצי יבטל את דיון ההוכחות שנקבע ע"י האזורי, ויכריע בטענות שבבר"ע (ובכללם הטענות לגבי הפרת ההנחיות) לגופם. אלא שאיני בטוח בנתונים הנ"ל כנגד מי אני אומר להגיש את העתירה , האם רק כנגד בית הדין הארצי בגין החלטתו הבלתי תקינה? האם כנגד בית הדין הארצ י ובית הדין האזורי? האם כנגד בית הדין הארצי והאזורי+ הנתבעת (שהיא קרן פנסיה)? תודה על העזרה

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר,מנהל הפורום

  09:23, 18 בנובמבר 2013

  אין כל-כך טעם לערער על עניין פרוצדוראלי בללד, במיוחד שלא האמצע ההליך ובוודאי שלא על בית הדין הארצי בערעור שני. מומלץ לערע על ההחלטה במסגרת ערעור על כל פסק הדין.

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.