אכיפת פסק דין ישראלי במדינה זרה - פורום דיני ארה"ב - מעמד אישי

שאלה חדשה
 • יוסי

  נשלח ע"ייוסי 16:32, 31 בדצמבר 2012

  דפנה שלום רב.קיבלתי פסק דין לטובתי. הנתבע צריך לשלם חוב כספי והוא ברח לחו"ל האם ניתן לנקוט בהליכי הוצל"פ בארה"ב? לא מדובר בענייני משפחה. אני יודע שיש את חוק אכיפת פסקי חוץ שניתן לאכוף פסק חוץ בישראל. אך האם ניתן לעשות ההפך-לאכוף פסק דין ישראלי במדינה זרה ולנקוט הליכי הצול"פ? אודה למשיבים תוך ציון לחקיקה ופסיקה רלוונטית. אציין כי לא מדובר בענייני מעמד אישי, אלא בתיק אזרחי רגיל. אודה לך אם תוכלי להשיב לי על השאלה כי לא מצאתי פורום שמתעסק בהוצאה לפועל בדין האמריקאי. תודה.

  השב
 • מנהל הפורום:דפנה זיס - משרד עו"ד

  דפנה זיס, עו"ד, מנהלת הפורום,מנהל הפורום

  16:52, 31 בדצמבר 2012

  שלום יוסי,
  התשובה היא כן. בכל מדינות ארה"ב ניתן להגיש בקשה להכרה ואכיפה בפסק דין ישראלי (גם כשאין המדובר בענייני מעמד אישי). יחד עם זאת, לכל מדינה ומדינה בארה"ב יש את החוקים וההסדרים ולשכות ההוצאה לפועל הפנימיים שלה. לכן, אני לא יכולה להפנות אותך לחוק או להליך ספציפי. בעיקרון המדובר בתהליך בו ראשית יש לפתוח בהליך של הכרה בפסק הדין הישראלי בבית המשפט שבמדינה שבארה"ב ששם נמצא החייב או נכסיו. לאחר שפסק הדין מוכר שם, הוא מקבל מעמד כשל פסק דין מקומי וניתן להמשיך בהליכי גבייה באמצעות השריף או הליכי ההוצאה לפועל שם.
  אני ממליצה לך לפנות למשרד עורכי דין המתמחה הן בדין הישראלי והן בדיני מדינות ארה"ב לצורך הטיפול בתיק.
  בברכה,
  דפנה זיס, עו"ד, מנהלת הפורום

  תגובה

הפורום עוסק בסוגיות מעולם דיני המשפחה בעלות זיקה למדינות ארה"ב. מה קורה במקרה של גירושין כאשר אחד הצדדים נשאר בחו"ל והצד השני חוזר לישראל? גירושין, מזונות, חטיפות ילדים ותיקים המתנהלים בחו"ל או בעלי זיקה למדינות ארה"ב - מה הדין האמריקאי במקרים אלו וכיצד פועלים? כאן הכתובת לשאול ולהתייעץ לגבי הליכים אלו.