שלילת זכויות בהמצאה עתידית במסגרת הסכם עם המעביד - פורום משפט מסחרי

שאלה חדשה
 • אלעד

  נשלח ע"יאלעד 18:22, 20 ביוני 2016

  שלום, אני מתעתד להתחיל לעבוד במקום עבודה חדש. במסגרת עבודתי אעבוד כחלק מצוות אשר משפר ומפתח מוצרים ושירותים קיימים של החברה וכמו כן מתעתד לפתח מוצרים חדשים לחלוטין של החברה. הוצג בפני חוזה עבודה ובנוסף הסכם הנוגע לקניינה הרוחני של החברה. במסגרת ההסכם אני נדרש לוותר על כל תשלום, זכות או תמלוגים בגין פיתוח מוצר חדש במהלך עבודתי בחברה. בין היתר גם אם יירשם פטנט בגין אותו פיתוח, אני נדרש לוותר על כל תשלום או תמורה עבורו. שאלתי היא, האם דרישה זאת חוקית? האם המעסיק יכול לדרוש ממני לוותר על זכותי בגין כל פיתוח כאמור. תודה, אלעד

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ירון הראל

  עו"ד ירון הראל,מנהל הפורום

  14:25, 22 ביוני 2016

  אלעד שלום,

  שאלתך מתייחסת לתחום "המצאות השירות".

  רקע -

  סעיף 134 לחוק הפטנטים קובע כי "באין הסכם הקובע אם זכאי העובד לתמורה בעד אמצאת שירות, ובאיזו מידה ובאילו תנאים, ייקבע הדבר על ידי הועדה לעניני פיצויים ותמלוגים..."
  תפקידה של הועדה לעניני פיצויים ותמלוגים להכריע בתביעות לפיצויים ותמלוגים, חברי הועדה הינם שופט בית המשפט העליון, הרשם וחבר נוסף מתוך חבר המורים של מוסד להשכלה גבוהה.
  החלטות הוועדה הינם סופיות (ס' 111 לחוק הפטנטים), אך ניתן לערער על החלטה של הוועדה לבג"ץ, בג"ץ יידרש לערעור במקרים חריגים וההתערבות תהא מצומצמת ביותר.

  בענייננו -

  לאחרונה קבעה הוועדה כי הוראת סעיף 134 לחוק הפטנטים אינה קוגנטית (משמע - כזאת שלא ניתן להתנות עליה) אלא דיספוזיטיבית (ניתן להתנות עליה) . הועדה באה לכלל מסקנה כי מדובר בזכות שאינה בגדרי יחסי העבודה, כזכות סוציאלית הטעונה הגנה מיוחדת. על החלטה זו הוגש בג"צ. בג"צ דחה את הערעור וקיבל את החלטת הוועדה.

  לאור האמור לעיל, דרישתו של המעסיק העתידי, הינה חוקית. המעסיק רשאי להחתים אותך על חוזה לפיו אתה מוותר על כל זכות בהמצאת שירות במסגרת עבודתך בחברה. במידה ותחתום על הסכם שכזה, לא תוכל לטעון בעתיד כי תניה זו הינה תניה בלתי חוקית.

  האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  בהצלחה
  ירון

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

במסגרת הפורום נשתדל לתת מענה פרקטי, קצר וקולע לשאלות הגולשים בתחום המשפט העסקי – מסחרי, תחום עליו חולשת מטריה משפטית רחבה הכוללת, בין היתר, את דיני התאגידים ודיני החוזים. עוד נוסיף, כי אתם מוזמנים לפנות בכל שאלה הקשורה להסכמים מסחריים, בעברית ובאנגלית, כגון: הסכמים למתן שירותים, הסכמי רכש, הסכמי הפצה בארץ ובחו"ל, הסכמי רישיון וקניין רוחני, הסכמי סודיות ואי-עקיפה, הסכמי זיכיון, הסכמי מייסדים ובעלי מניות ותקנוני חברות.