האם הכתובה תקפה? - פורום בית דין רבני

שאלה חדשה
 • מירב

  נשלח ע"ימירב 14:54, 12 באוגוסט 2013

  אשמח לברר בקשר לנישואין עם כתובה שנערכו בין שני בני זוג אלמנים, כשהאישה סירבה במשך כל השנים לגור עם הגבר, ונפרדה ממנו לאחר 5 שנים. כעת לאחר 5 שנים שלא היו בקשר, הגבר נפטר והיא דורשת את דמי הכתובה מיורשיו. האם על היורשים חובה לשלם לה, אציין כי בידי היורשים קבלות רבות המעידות על מתנות בשווי רב שהגבר קנה לאישה בימים שהיו בקשר, משך 6 שנים. וכן הוכחות שמעולם לא חיו יחד אלא כל אחד בביתו, למרות שהגבר רצה שתעבור לגור עמו, אך היא סירבה. תודה מראש.

  השב
 • 13:05, 15 באוגוסט 2013

  שלום רב
  הסמכות לדון בענייני הכתובה, במסגרת הליך של גירושין, נתונה לבית הדין הרבני, שלו יש את הסמכות הייחודית לדון בנושא. אוסיף כי במקרה שלך, לבית המשפט לענייני משפחה ישנה גם כן סמכות לדון בכתובה מן העיזבון.

  כמו כן, אציין, כי הכתובה הנה מסמך משפטי לכל דבר ועניין, שכן מטרתה היא להבטיח את מצבה הכלכלי של האישה וכן למנוע מצב אשר בו הבעל מתגרש מאשתו בקלות דעת. בנוסף, חשוב לציין כי, הסכום הנקוב בכתובה נועד גם להבטיח את פרנסתה של אלמנה לאחר שבעלה נפטר (זכות זו מעוגנת בסעיף 104 לחוק הירושה).
  ישנן מס' עילות למניעת קבלת הכתובה, וביניהם:
  אישה אשר עוזבת את הבית המשותף ללא כל סיבה מוצדקת עלולה לאבד הן את מזונותיה והן את כתובתה.
  עילת המורדת- אישה אשר מסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה, ללא כל סיבה מוצדקת, תוכרז על ידי בית הדין הרבני כמורדת ואז תישלל ממנה הזכאות לכתובתה.
  אין לי מספיק פרטים בקשר לאופי הקשר בזמן הנישואים, כמו גם סכום הכתובה והיקף העיזבון, מי היורשים הנוספים וכו' - ועל כן יש להיוועץ עם עו"ד במקרה הפרטני - לראות את ההוכחות שישנן ואז לקבל את ההכוונה התאימה לסיכויי התביעה לקבלת הכתובה, ומענה לשאלה, אם היורשים חייבים לשלם את שווי הכתובה.
  בהצלחה,
  www.behore.co.il

  תגובה
 • 08:11, 2 בספטמבר 2013

  האם הכתובה כתובה גם אם אין רישום של הנישואים ברבנות?
  תודה מראש

  תגובה
 • 08:12, 2 בספטמבר 2013

  סליחה, האם היא תקפה?

  תגובה
 • 17:02, 2 בספטמבר 2013

  שלום
  יש לקבל פרטים נוספים בפגישת ייעוץ ע"מ לענות על שאלותייך.
  בהצלחה,

  תגובה

מהם ההליכים שיש לעבור בבית הדין הרבני? כיצד מתמודדים עמם? תפקידיו וסמכויותיו, כמו גם שאלות אחרות בפורום זה.