מימוש תמ"א כאשר חלק מהגג הוא בבעלות פרטית - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
  • יב

    נשלח ע"ייב 00:31, 20 באוקטובר 2012

    אני גר בדירה עליונה +יחידת דיור על הגג. במסגרת ניסיון לקדם את מימוש התמ"א, עלתה הצעה, שאוותר על הדירה הקיימת והיחידה שמעליה. הקבלן יוכל לבנות רצף של דירות או דופלקסים, ואני אקבל דירה עליונה (גבוהה יותר) חדשה +יחידה מעליה או דופלקס. מה המשמעות מבחינת מיסים והיטלים אחרים? מדובר למעשה בהחלפת דירה אחת בדירה אחרת שיבנה הקבלן.

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

    עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

    13:13, 22 באוקטובר 2012

    לתשומת ליבך כי יש לכך השלכות מיסוי מרחיקות לכת.
    בנוגע להיטל השבחה- לא נראה לי שתהיה חבות כל זמן שעושים שימוש רק בתמ"א (ולא בתב"ע).
    אך מבינת מיסוי מקרקעין האופרה היא אחרת:
    מבחינת המיסוי אתה מוכר את דירתך הישנה ליזם בעלות של שווי הדירה החדשה - על כך תצטרך לשלם מס שבח (אם כי תוכל להשתמש בפטור המגיע לפי סעיף 49ב לחוק מיסוי מקרקעין).
    הקבלן יצטרך לשלם מס רכישה על הדירה הישנה שלך ואילו אתה תצטרך לשלם מס רכישה על הדירה החדשה שתקבל.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.