סירוב לתמ"א 38/1 - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • יעל

  נשלח ע"ייעל 11:33, 3 בפברואר 2013

  פנתה אליי נציגת חברה העוסקת בפרויקטים של תמ"א כדי לשאול אם אני מעוניינת בפרויקט. בבניין 16 דירות וכניסה אחת. רוב הדירות, כ-90 אחוז, מושכרות, כך שברור שיושג בנקל רוב של בעלי דירות מעוניינים שיסכימו לפרויקט. אני לא מעוניינת כי אני עובדת בביתי, וכמו כן גרה מתחת לגג. הרעש של השיפוצים יפריע לי מאוד בעבודתי, וכמו כן איני מעוניינת שיגורו מעליי. שאלתי את נציגת החברה אם הם יהיו מוכנים לממן לי שכ"ד בזמן השיפוצים, והיא אמרה שלא, חד משמעית. מה אני יכולה לעשות כדי למנוע את רוע הגזרה? אני נמצאת במיעוט, היש דרך בה אוכל להתמקח עם הקבלנים ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  12:07, 4 בפברואר 2013

  ככלל, בפרויקט תמ"א 38, הדין אוסר על פגיעה בשוויון שבין דיירים. בענייננו, אם ישולם למי מהדיירים דמי שכ"ד, על היזם החובה לשלם לכולם (אלא אם כל הדיירים הסכימו אחרת). זאת למעט אם מדובר בשוני מיוחד המצריך התייחסות מיוחדת. לטעמי משרד המנוהל מדירת מגורים אינו טעם מספיק לכך.
  בנסיבות אלו, הייתי מייעץ לך לפנות לכלל בעלי הדירות ולקבל הסכמתם לדבר.
  זכרי כי בסופו של תהליך תזכי לקבל בניין מחוזק ומחודש, מה שיעלה את ערך הבית ובוודאי יהיה סביבה נעימה יותר לקבל לקוחות.

  שיהיה בהצלחה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.