• האם להגיב למכתב "התראה בטרם הגשת תביעה" - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • מאיר דדון

  נשלח ע"ימאיר דדון 12:11, 31 במרץ 2014

  קיבלתי מכתב מעו"ד "התראה בטרם הגשת תביעה" (מישהוא תובע אותי) עם דרישה לתשלום X כסף. הטענות ללא קשר למציאות וכנראה לא נגיע להסכם האם לענות על מכתב זה בכלל?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

  גיא סגלוביץ' עו"ד,מנהל הפורום

  07:21, 1 באפריל 2014

  שלום,

  השלב אשר קודם, בדרך כלל, להגשת תביעה כספית, בו מתחילים להחליף מכתבי התראה, בדרך כלל מעורכי דין, הינו שלב חשוב. למהלך זה יש מטרות גלויות, ברורות, הכתובות במכבים, ניסיון לפתור את הסכסוך באופן מלא או חלקי. אך יש גם מטרות נוספות. המכתבים נכתבים, פעמים רבות, כדי לתחם את מסגרת הסכסוך ואף כדי "לבנות את התיק". בנוסף, מכתבים אלו מתחילים לספר את הסיפור מנקודות המבט של שלח המכתב.
  כך, מכתב התראה אינו מיועד רק למי שמקבל את המכתב, אלא צופה פני ההליך המשפטי ולכן ממוען, גם שלא באופן פורמאלי, לבית מהשפט. בדרך כלל, מכתב זה ימצא כנספח כבר עם הגשת כתב התביעה.

  מסיבה זו להתכתבות חשיבות גבוה. בכלל, נקודת הזמן, הקודמת להגשת תביעה היא נקודת הזמן החשובה ביותר. פרקטית, זו ההדמנות האחרונה לנסות לפתור סכסוך בדרך הזולה ביותר. למשל, ניתן כבר בשלב זה להעביר את התיק לגישור. הרבה פעמים גישור שכזה המגיע בפני מצליח לפתור סכסוך צפוי בעלות נמכוה בהרבה מהנצפה על ידי הצדדים.

  תקופה זו חשובה ביותר גם להכנת ההליך המשפטי ומהלכים נכונים הנעשים בנקודה זו, יכולה ליצר ייתרון משמעותי בבית המשפט.

  לשאלתך, בזהירות בשים לב לכך שאיני מכיר דבר מתוכן הסכסוך או המכתב, ההמלצה הכללית שלי היא שלא להותיר מכתב ללא מענה. מכתב שלא נענה מיצר רושם וגם מפעיל חזקה משפטית, הקובעת, כי אדם לא יותיר טענות שאינן אמת המופנות כלפיו, ללא מענה. יחד עם זאת, מכתב התשובה חייב להכתב בצורה נבונה תוך הכרת הסכסוך כולו ובאופן שישמש את ההליך. לכן המלצתי היא כי מכתב התשובה יכתב או בידי עו"ד או לכל הפחות לאחר התייעצות עם עו"ד אשר יכיר את הסכסוך באופן מלא.

  בהצלחה,

  גיא

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עורך דין ונוטריון גיא סגלוביץ´, עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד,
למידע נוסף

053-9374131 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.