שאלה בסדר הדין האזרחי - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • ברי

  נשלח ע"יברי 14:28, 11 בנובמבר 2014

  שאלה שלא הצלחתי למצוא לה תשובה באף מקום: נניח ישנו בהסכם שכירות בו קיימת תנית שיפוט לבית משפט מחוזי במחוז צפון. ידוע לי כי לצדדים אין אפשרות להתנות על סמכות עניינית ובמידה והתביעה לפיצויים בסכום אשר בסמכות בית משפט השלום, לו הסמכות העניינית. אך מה לגבי הסמכות המקומית שנקבעה בנוסף לכך באותה תניה? האם כל התניה בטלה בגלל ההתניה על הסמכות העניין, או שמא ינתן תוקף להסכם בנוגע לסמכות המקומית?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

  גיא סגלוביץ', עו"ד,מנהל הפורום

  12:29, 16 בנובמבר 2014

  שלום,

  התשובה לשאלה שלך, כנראה, תמצא בנוסח הסעיף ובשיקול הדעת של בית המשפט. כלל ידוע בדיני החוזים מורה לנסות ולקיים את החוזה ובכלל זה לקיים הוראה או חלקה, גם אם החלק האחר אינו בר קיום. שוב, בכפוף לנסיבות.

  גיא

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עורך דין ונוטריון גיא סגלוביץ´, עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד,
למידע נוסף

053-9374131 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.