• 10 בנובמבר 2012

  קיר תמך לא תקני

  שלום רב,
  אני בעלת דירה בפרויקט שנבנה לפני כ-15 שנה. החברה המשכנת עדיין לא ביצעה את רישום הדירות בטאבו. בינתיים הקבלן נפטר, נראה לי שהחברה לא פעילה אך ייתכן שהיא עדיין קיימת כיישות משפטית. אני גרה בקומת קרקע. את החצר שלי תוחם קיר תמך כשמצדו השני גינה ציבורית. החצר שלי 'משוקעת' ביחס לגינה הציבורית ונמוכה ממנה בכ-2 מ'. לאחרונה התגלו סדקים בלבנים המצפות את הגדר. לבקשתי, שלחה אליי המועצה המקומית קונסטרוקטור. הוא הורה לי לפרק את הלבנים ע"מ שיוכל לראות אם הקיר נבנה לפי התקן. והתברר, כצפוי, שהקיר אינו תקני. אין בו חורי ניקוז ואין ברזלים - זהו קיר מלט. לכל אורכו - כ-15 מ', הוא שבור שבר רצוף הוריזונטלי בערך בגובה 1 מ' מפני הקרקע בחצר שלי. (השבר כמובן שקוע באדמה מהצד של הגינה הציבורית ואינו נראה כלל). אני מדגישה: מדובר בשבר, לא בסדק.
  ברור שקיר התמך הזה במצבו הנוכחי מסוכן ועלול להתמוטט לתוך החצר שלי (ואף לתוך הסלון) יחד עם כמה וכמה קוב של אדמת גן, צמחייה וכו'.
  בנו של הקבלן (שהיה בעל תפקיד בכיר בימים שהחברה הייתה פעילה) - מתנער מאחריות.
  ממח' מהנדס העיר של המועצה המקומית נאמר לי שהבעיה שלי ושעליי לתקן באופן עצמאי את הנזק שנמצא 'בגדר שלי'. מדובר בהוצאה המוערכת בכ-25,000 ש"ח.
  ברצוני לשאול:
  האם על בנייה רשלנית ולא תקנית שכזו יש אחריות קבלן למרות שכבר עבר זמן רב?
  האם יש כיום אחריות כלשהי למי שפיקח על הפרויקט / למי שנתן בזמנו אישור לאכלוס הפרויקט (ואמור היה לפקח על תקינות הבנייה)?
  האם יש מקום למעורבות של ועד הבית, מאחר שמדובר בקיר תמך של הפרויקט (הבניין)?
  האם בהינתן שמדובר בקיר תמך החוצץ ביני לבין גינה ציבורית בבעלות המועצה המקומית - יש מקום להטיל על המועצה אחריות לתקינות הקיר? אציין שוב, הגינה הציבורית גבוהה ביחס אליי. האם חובתה של המועצה המקומית לתמוך את הגינה הציבורית שלה? (כרגע, כאמור, היא מתנערת).
  מה עושים?
  - אשמח לעצה ולהכוונה.
  תודה.

  10 בנובמבר 2012
 • 12 בנובמבר 2012

  קיר תמך לא תקני

  אסתר שלום,
  מהמתואר בפנייתך, עולה כי קיר התמך נמצא לכל הפחות בשטח הרכוש המשותף ואולי גם בשטח הציבורי שברשות המועצה.
  לפיכך, בטרם נקיטת צעד כלשהו יש לבדוק באופן ברור מיהו הבעלים לכאורה של הקיר.
  ככל שיש סכנת חיים בעקבות הליקוי המתואר עלייך לשקול ביחד עם הוועד לתקן את הליקוי כדי להקטין את נזקך ו/או נזק שעלול להיגרם לצדדים שלישיים (עליו גם מוטלת אחריות של הוועד) ולאחר מכן לתבוע את הצדדים האחראיים לכאורה לנזק.

  בנוגע להתיישנות, לפי חוק המכר (דירות) התיישנות על אי התאמה יסודית אשר לכאורה נראה שזה המקרה המתואר בפנייתך, הינה 20 שנה מיום העמדת הדירה לרשותך.

  אין האמור לעיל מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

  בברכה,

  12 בנובמבר 2012
  • 12 בנובמבר 2012

   קיר תמך לא תקני - תודה רבה לך!

   12 בנובמבר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?