• 2 ביולי 2013

חוזרים לגור עם ההורים כדי לחסוך בהוצאות. מה לגבי אגרה?

שלום.
    אני ואשתי בדומה להרבה זוגות אחרים במצבנו חוזרים לבית ההורים כעזרה להישאר מאוזנים.
    כיום אנחנו משלמים אגרה על הדירה הקודמת שלנו אבל החלפנו כתובות (גם ברשות האוכלוסין) ואנחנו תחת אותה קורת גג ביחד עם ההורים.
    ההיגיון אומר לי שכל עוד אני גר בבית שכבר משלם אגרה, אין צורך לשלם פעמיים אבל מכיוון שאינני מאורע בחוקים מספיק טוב רציתי להתייעץ עם מומחה. במידה ואין לי חובת תשלום אגרה במצב הנוכחי - מה התהליך עלי לבצע מול רשות השידור?
    תודה מראש
    תומר

2 ביולי 2013
  • 2 ביולי 2013

המחוקק הגביל את גביית האגרה לטלוויזיה אחת ביחידת דיור אחת, גם אם מתגוררים מספר בני משפחה המשתמשים במספר מקלטים. אם המחזיק במקלט טלוויזיה מתגורר ביחידת דיור נפרדת, אפילו שהיא צמודה, עליו לשלם אגרת טלוויזיה נפרדת. יחידת דיור נפרדת היא יחידה אשר קיימת הפרדה ברורה בינה לבין יחידת האב, והיא כוללת את כל הפונקציות הנדרשות לצורך קיומה כדירה נפרדת. רק מקום בו קיימת הפרדה של ממש בין היחידות, באופן אשר מאפשרת חיים המנותקים לחלוטין מהנעשה ביחידה הצמודה (לרבות שמירה על פרטיות הדיירים), אזי ניתן יהיה לראות באלו כיחידות דיור עצמאיות.

תושב שהודיע בכתב על העברת מקלט הטלויזיה שברשותו (למשל לגרושתו) או שהוא אינו מחזיק עוד בטלוויזיה (למשל כי הוא עבר לבית הוריו, לגור בחו"ל, מסיבות של אמונה) אינו אמור לשלם אגרה. אגף הגבייה של רשות השידור לא יישלח (אסור לו) דרישות תשלום לאנשים שמסרו הודעה כאמור עד לקיום ביקור בית. רשות השידור, כל עוד אין בידיה אסמכתה שהתושב מחזיק במקלט בלל או במקלט אחר, אין בסיס בדין לחיובו באגרה. וכי אין בסיס בדין גם להתניית ביטולה של האגרה במסירת כתובת מגורים בפועל (ראו פסק דין בש"א 205710/09). רשות השידור אינה יכולה להסתמך באופן עיוור על רישום הכתובת במשרד הפנים מתוך התעלמות מטיעוניו של האזרח שאין הוא גר בכתובת הרשומה המשרד הפנים.
    מה קורה אם הגיע מכתב מעו"ד?
    תקבלו שובר לתשלום. לרוב, משרדי עו"ד מגישים ישר תביעה בסכום קצוב בהוצל"פ, כך שעלייך להגיב תוך 30 יום. אם לא תשלמו או תגיבו, תגלו שעיקלו לכם את חשבון בנק, שהוטלו עליכם הגבלות בבנק ישראל ושאר סנקציות מטורפות.
    הייתי ממליצה בדחיפות להגיש התנגדות לתובענה בטרם יחלפו 30 ימים (אם יחלפו - תצטרכי בקשה להארכת מועד)+ עיכוב הליכים,
    אולי יש מקום להגיש בקשה למתן פס"ד הצהרתי המורה על אי קיומה של טלוויזיה משנת x,
    בהצלחה

2 ביולי 2013
    • 3 ביולי 2013

תודה רבה ! ברשותך סמדר אני רוצה לצמצם ולסכם את המצב
      במקרה שלנו (אמנם , לצערי... אבל זה מה יש) אנחנו לא גרים בהפרדה ביחידת דיור אלא באותו חלל יחדיו עם ההורים.
      שילמנו אגרה לשנת 2013 ממש רק לפני כמה חודשים אפילו שאנחנו כבר לא גרים לבד ככה השנה אני משער ש"הנזק נעשה".
      לפני שמגיע אלינו התשלום הבא, ומכתבים מעורכי דין ועיקולים אנחנו רוצים למנוע זאת כמה שיותר מראש.
      מה התהליך שעלינו להתחיל מול רשות השידור?

3 ביולי 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?