פיטורים ותשלום פיצויי פיטורים - שאלות ותשובות מפורום דיני עבודה

תשלום פיצויים לעובד אחרי גיל פרישה, פיצויים לעובדת משק בית שהתפטרה - האם חובה? וכמה? השאלות והתשובות לפניכם

פורסם בתאריך 23.10.2017 פיצויי התפטרות פיצוי פיטורין חוק גיל פרישה
פיטורים ותשלום פיצויי פיטורים - שאלות ותשובות מפורום דיני עבודה

תשלום פיצויים לעובדת משק בית שהתפטרה

שאלה: עובדת נקיון עובדת אצלי 16 שנה ומאז אני משלמת ביטוח לאומי - גם את החלק שלה. מזה שנתיים אני מפרישה לה לקרן פנסיה. העובדת התפטרה לטובת מקום עבודה כקופאית בסופר. העובדת דורשת פיצויים. שאלתי היא האם מגיעים לה פיצוים על כל השנים שעבדה.

תשובה: העובדת לא זכאית לתשלום פיצויי פיטורים, אך זכאית להשלמת פיצויי הפיטורים בקרן הפנסיה שלא הועברו.

אם החלטת לעזוב, והיות שיש לך סעיף 14, הנך זכאי לכל תשלומי הפיצויים הצבורים בקרן הפנסיה

פיצויים: שכיר-עצמאי

שאלה: החלטתי לעזוב את מקום העבודה ולהמשיך כעצמאי. מה שכן, המעסיק מעוניין להמשיך לקבל ממני שירותים במתכונת של פרלינס נותן שירותים. האם בזה שאני ממשיך כעצמאי מול אותו מעסיק, אני מוותר על הזכאות שלי לפיצויי פיטורים? (יש לי סעיף 14)

תשובה: אם החלטת לעזוב, והיות שיש לך סעיף 14, הנך זכאי לכל תשלומי הפיצויים הצבורים בקרן הפנסיה.

פנסיונר שהתפטר ממקום עבודתו זכאי לתשלום רכיב פיצויי פיטורים, אם התחיל לעבוד במקום העבודה טרם הגיעך לגיל פרישה

פיטורים בגיל פנסיה

שאלה: האם פנסיונר שמעוניין להתפטר ממקום העבודה שלו מזה 10 שנים, חייב לתת הודעה מוקדמת למעביד ואם כן כמה זמן מראש?

תשובה: הנך מחויב במתן הודעה מוקדמת בת 30 ימים.
הנך זכאי לתשלום רכיב פיצויי פיטורים, אם התחלת לעבוד במקום העבודה טרם הגיעך לגיל פרישה.

פיצויים לעובד אחרי גיל פרישה

שאלה: אני ממשיך להעסיק עובד אחרי גיל פרישה, וכשהגיע לגיל 70 נאלצתי לפטרו, האם אני חייב בפיצויים לעובד זה? העובד עבד אצלי 22 שנים ובהגיעו לגיל 67 קיבל ממני את כל המגיע לו אך ביקש להמשיך לעבוד והסכמתי.

תשובה: אם העובד פוטר, הוא זכאי לתשלום פיצויי פיטורים כחוק.
גם אילו הוא היה מתפטר, הוא היה זכאי לתשלום רכיב זה, נוכח העובדה שהחל לעבוד אצלך לפני היותו בגיל פרישה.

התפטרות אינה מזכה בתשלום פיצויי פיטורים

פיצויים לאחר התפטרות

שאלה: בתי התפטרה מעבודתה כמלצרית לאחר שנה וחודשיים. האם היא זכאית לפיצויים? אם כן, איך מחשבים את גובה הפיצוי? בנוסף, היו פעמים שהגיעה למשמרת אך האחמ"ש לא העלה אותה לעבודה בזמן שהתבקשה להגיע בגלל שלא הייתה מספיק עבודה. היו מקרים שבהם היא ישבה במשך שעה לפני שהעלו אותה למשמרת. את השכר קיבלה רק מרגע התחלת המשמרת. האם זה חוקי? האם היא לא צריכה לקבל תשלום גם על הזמן שבו הגיעה למקום העבודה על פי מה שנקבע בסידור העבודה?

תשובה: התפטרות אינה מזכה בתשלום פיצויי פיטורים.
לגבי שעות העבודה, על המעסיק לשלם לה שכר עבודה.

האם מגיעים לי פיצויי פיטורין על שתי תקופות עבודה לאחר התפטרות שארכה 4 חודשים בלבד?

שאלה: ב- 2011 התחלתי לעבוד במשרת סטודנט. בפברואר 2015 התפטרתי כי טסתי לחו"ל חזרתי לאותו מקום עבודה לאחר 4 חודשים.
מאז שחזרתי ועד היום אני עובדת שנתיים וחצי נוספות. בזמן התפטרותי משכתי את כספי הפיצויים מהקרן. בעוד כמה חודשים הולך להתבצע שינוי בחברה שיביא לפיטורי עובדים ואני ביניהם . האם מגיעים לי פיצויים על כל שבע השנים פחות מה שמשכתי?

תשובה: נוכח העובדה שלא חל נתק של 6 חודשים ויותר, אזי התקופה הראשונה נכללת בחישוב פיצויי הפיטורים.

בסיום החוזה, הנך זכאית לתשלום פיצויי פיטורים, נוכח העובדה שלא חודש לך חוזה העבודה

פיצויי פיטורין בסיום חוזה

שאלה: עבדתי כ-17 חודשים בעמותה מסוימת, בתפקיד ניהולי עם אלמנט של בונוסים. השכר שלי היה מורכב מבסיס די בסיסי (סביב 4,000-5,000) ובונוסים של כ- 5,000-7,000 בממוצע. בשלב מסויים כעבור שנה וקצת רצו להרע את תנאי והגשתי מכתב פיטורין. לאחר מכאן שוכנעתי למשוך אותו (גם ע"י המעסיק). לאחר כחודש הועברתי לעבוד בפרוייקט אחר זמני של אותו מקום עבודה, עם חוזה קצוב לכמה חודשים. השכר היה דומה אך העבודה היתה שונה. הגיע יום סיום החוזה, ולא הוצע לי להמשיך או לחדש חוזה והבנתי שמקום העבודה מעוניין שאסיים את הפרוייקט החדש אך לא תהיה לו להציע לי עבודת המשך מתאימה. על כן במועד פקיעת החוזה אמרתי לבוס טלפונית שלאור זה שלא חודש איתי חוזה ולא הוצעה לי הצעה אחרת אני רואה את תפקידי ככזה שהסתיים. בתחילה חשבתי שלא מגיעים לי פיצויי פיטורין, אך הבנתי לאחרונה שכנראה שכן.. (עברו כ-3 שנים מאז). 

האם אכן מגיעים לי פיצויי פיטורין ? בהתחשב בהרכב השכר שלי לפי מה מחושבים הפיצויים?

העובד מפוטר והולך הביתה

תשובה: אכן, הנך זכאית לתשלום פיצויי פיטורים, נוכח העובדה שלא חודש לך חוזה העבודה.
החישוב הינו עפ"י ממוצע 12 תלושי שכר אחרונים

קנס על התפטרות מוקדמת הוא חוקי, אם הנך חתום על הסכם עבודה הקבוע סעיף בנושא

קנס על התפטרות מוקדמת

שאלה: אני עובדת 3 חודשים, כמעט 4 ודורשים ממני שאם אתפטר טרם עברה שנה אצטרך לשלם 2000 שח על הכשרה שבפועל התבצעה כמו חפיפה של 5 ימים. האם הדבר חוקי?

תשובה: במידה שהנך חתום/ה על הסכם עבודה התשובה חיובית.

לקבלת יעוץ מעו"ד אורנה שמריהו, השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

האם מאמר זה עזר לך?
עו"ד אורנה שמריהו קבע פגישה עם עו"ד אורנה שמריהו

עו"ד אורנה שמריהו עוסקת בדיני עבודה, ומייצגת עובדים ומעסיקים מכל ענפי המשק. יש לה ניסיון מקצועי של מעל ל- 15...

לפרופיל המלא