open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     מדריך: זכויות עולים ותושבים חוזרים - קבלת פנים בישראל

     מהן הזכויות המגיעות לעולים חדשים? כיצד מקבלים אותן? והאם לתושב חוזר מגיעות אותן זכויות? לפניכם מדריך מפורט בנושא

     פורסם בתאריך 03.08.2014 תושב חוזר דיני מיסים זכויות עולים חדשים
     man silhouette


     מערכת משפטי

     מדריך: זכויות עולים ותושבים חוזרים - קבלת פנים בישראל

     מאז ומתמיד האוכלוסייה והשלטונות בישראל קדשו את השיבה הביתה במטרה לקבץ את כל יהודי התפוצות בבית לאומי אחד, ולא ראו בעין יפה את נטישתה לטובת הניכר. התפיסה לפיה ישראל היא הבית של כל היהודים באשר הם היא שעומדת בבסיסה של מדיניות מסבירת פנים ונדיבה לעולים ולתושבים חוזרים. סיוע בדיור, סיוע בשכר לימוד ושלל הטבות נוספות מחכות למי שהופך כחול לבן. אז מה ההבדל בין תושב חוזר לעולה חדש, ומהו סל הזכויות שניתן למי שבוחר להתמקם בארץ הקודש? כל התשובות לפניכם:

     מה ההבדל בין עולה חדש לתושב חוזר?

     עולה חדש הוא מי שמעולם לא התגורר בישראל. תושב חוזר הוא מי שנולד בישראל ושהה בחו"ל מעל 4 שנים רצופות. את הגעתם של שני אלה ארצה והתמקמותם בישראל שואפת מדינת ישראל לעודד. לשם כך הוקם משרד העלייה והקליטה שאחראי על ריכוז הסיוע הניתן להם במטרה שיגיעו להתאקלמות מיטבית. 

     מהן הזכויות, ההטבות והסיוע לה זוכה עולה חדש המגיע ארצה?

     עליה ארצה היא התגשמות חלום בעיני רבים מהעולים ובוודאי בעיני השלטונות בישראל השואפים כל העת להגביר את היקפה, אולם,בפועל מדובר במסע מאתגר ולא פשוט. קשיים כלכליים, חברתיים ותרבותיים מעיבים על שמחת השיבה ומקשים על ההשתלבות בארץ. 

     בשל האמור משרד העלייה והקליטה מסייע לעולים החדשים בכל תחומי החיים:

     סיוע כלכלי:

     דמי מחיה (בגובה משתנה) למשך חצי שנה מיום העלייה.
     מענקים, לרבות מענק משלים לסל קליטה הניתן בחודש השהיה השמיני בישראל; מענק מכס הניתן לחלק מהעולים (תלוי במדינת המוצא) ושולל מהם את הזכות לפטור ממכשירי חשמל. כך, למעשה מעודדת המדינה את העולים להגיע עם נכסיהם מחו"ל ללא מוצרי חשמל.
     מתן הלוואות למטרות שונות בתנאים מיטביים.

     סיוע בדיור: 

     סיוע בתשלום שכר דירה למשך השנה הראשונה בארץ.
     דיור ציבורי: עולים חדשים חסרי דירה, קרי, כאלה שאין להם זכויות בדירה ואשר עומדים בתנאי הזכאות (שהם מגוונים ותלויים בהכנסה, גיל, מקום ישוב וכדומה) זכאים לדיור ציבורי למשך 15 שנה מיום הגעתם ארצה.
     הקלות ברכישת דירה. 

     סיוע תעסוקתי: 

     ליווי עסקי ליזמים; קורסי הכשרה מקצועית; עולים חדשים שהם בעלי מקצועות רישוי – עובדי הוראה, רואי חשבון, עורכי דין, מומחים למקצועות הבריאות ועוד, לרבות אומנים וספורטאים – ייהנו מהשתלבות בתכניות השמה שיאפשרו השלמת תהליכי רישוי בישראל, מציאת תעסוקה, קבלת מענקי סיוע ואפילו מימון התמחות ובחינות. 

     סיוע ברכישת מיומנויות שפה:

     אולפן וחוגי עברית.

     סיוע חברתי:

     עבודה עם נוער (לרבות נוער בסיכון), פעילויות רווחה תרבות, חברה וכדומה, פעילויות וסיוע בגיור.  

     סיוע בחינוך: 

     סיוע להורים במימון מעונות יום ומשפחתונים, תגבור תלמידים עולים חדשים, הקלות במבחני בגרות (לתלמידים שנקלטו אחרי כיתה ז') וסיוע לסטודנטים. 

     סיוע בתחומי בריאות: 

     עולים חדשים זכאים על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי לקבל שרותי בריאות ללא המתנה וזכאים לפטור מתשלום דמי ביטוח בריאות למשך השנה הראשונה.

     סיוע לאוכלוסיות נזקקות: 

     גמלת נכים  מורחבת. גמלת הבטחת הכנסה לזכאים. מענקים להורים יחידים (מענקי לימודים לתלמידים, מימון הוצאות שכר לימוד במעונות יום, משפחתונים ומוסדות להשכלה גבוהה), מערכי סיוע לעולים חדשים זקנים, מערכי סיוע לבני נוער שעולים ללא ההורים.

     סיוע במיסוי: הקלות במכס וכן נקודות הטבה במס הכנסה.

     מהן הזכויות, ההטבות והסיוע להם זוכה תושב חוזר?

     בתחומי תעסוקה: 

     תושבים חוזרים זכאים לקצבת הבטחת הכנסה במהלך השנה הראשונה לחזרתם ולמשך 3 חודשים. את הזכות הזו יש למהר ולממש בטרם תפוג – לשם קבלת הזכאות, על התושב החוזר (אם הוא דורש עבודה ובגיל מתאים) להתייצב תוך שלושה חודשים מיום ההגעה במשרד העלייה והקליטה ולבקש מימוש ההטבה. גובה הבטחת ההכנסה משתנה מאדם לאדם ונקבע על ידי המשרד בהתאם לנהלים שונים.

     סיוע בהכשרות: תושבים חוזרים יוכלו להשתלב בקורסי הכשרה מקצועית רבים ומגוונים, שיאפשרו התמחות מקצועית שתקל על השתלבות במעגל העבודה או הסבת מקצוע. 

     בנוסף לכך, תושבים חוזרים שהם בעלי מקצועות רישוי ייהנו מזכויות זהות לעולים חדשים במעמדם.

     בתחומי חינוך והשכלה: 

     לתלמידים שהם תושבים חוזרים ניתן תגבור לימודי בדמות שעות תגבור שבועיות ואפילו הקלות בבחינות הבגרות שניתנות לילדים שהגיעו ארצה אחרי גיל 13. סיוע זה מסייע לתלמידים להשתלב, לצמצם פערים ולשפר הישגים.
     בהקשר של השכלה, יש לציין את העובדה שלתושבים חוזרים שהם מדענים וחוקרים ניתן סיוע, ליוויי, יעוץ ותמיכה כלכלית. 

     בתחומי בריאות:  

     חוק ביטוח בריאות ממלכתי מחייב ישראלים ששהו בחו"ל יותר משנתיים בתקופת המתנה של חצי שנה בטרם קבלת שרותי בריאות. לתושבים חוזרים יש הקלה בעניין – מתאפשר להם לפדות את תקופת ההמתנה באמצעות תשלום מיוחד למוסד לביטוח לאומי.

     בתחומי מיסוי: 

     תושבים חוזרים נהנים מפטורים והקלות ממסים על יבוא מוצרים שונים, מה שמקל עליהם להגיע עם נכסים שצברו בניכר אל חייהם החדשים.

     לסיכום, תושבים חוזרים ועולים חדשים מתקבלים ארצה בסבר פנים יפות ויכולים ליהנות משלל הטבות וסיוע שיסייעו להם בהשתלבות בארץ חדשה-ישנה שתהפוך להם לבית. 

     לקבלת יעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם

     האם מאמר זה עזר לך?
     lawyer זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו ואחד מעורכי הדין באתר יחזור אליכם בהקדם