לא מעוניין לשלם על הכשרה בדיעבד - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • בן

  נשלח ע"יבן 19:53, 15 באוקטובר 2015

  שלום, עבדתי כמאבטח לתקופה של ארבעה חודשים. בראיון העבודה נאמר לי במפורש מה התנאים אליהם אני אהיה זכאי לאחר מעבר קורס בן שבעה ימים, בנוסף נאמר לי שהיות והחברה ממנת עבורי את עלות הקורס אני מתחייב למכסת שעות מסוימת על מנת להחזיר את ה"חוב שלי" על הקורס שמומן על ידי החברה. במהלך התקופה בה עבדתי התפתח סכסוך עבודה בין ההתארגנות שלנו (המאבטחים) לבין הנהלת החברה והחברה החלה בהרעת התנאים כלפינו (המאבטחים), בשיחות שניהלתי עם המנהל הישיר שלי דאגתי לציין בפניו כי איני מוכן להרעת תנאים הזאת, והוא דאג לומר לי שהוא מנסה בכל עת לפתור זאת. חיכיתי תקופה של חודש, פלוס מינוס, בתקווה שהתנאים יחזרו להיות כפי שנקבעו עימי בהתחלה, ולאחר מכן התייאשתי והודעתי על התפטרות (לפי דין) ובמכתב ההתפטרות כתבתי באופן מפורש כי עצם ההתפטרות נובעת באופן ישיר מהרעת התנאים. כעת נציג של החברה התקשר אלי ואמר לי שההתחייבות אינה קשורה להרעת התנאים ושאני צריך לשלם על הקורס. האם אני מחוייב ע"פ חוק לשלם על הקורס? גם לאחר הרעת התנאים?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  08:05, 18 באוקטובר 2015

  בהנחה שקיים הסכם לפיו המעסיק רשאי לקזז את עלויות ההכשרה במקרה שהעובד מפסיק עבודתו לפני תקופה מינימלית שהוסכמה, המעסיק לכאורה זכאי לקזז סכום זה, אולם, עליו להראות שהוא הוציא את ההוצאות שהוא דורש לקזזן בפועל ושהתקופה עליה נדרש העובד להתחייב הגיונית בנסיבות.
  יש לעשות הבחנה בין הכשרה חיצונית אליה נשלח העובד לבין הכשרה פנימית שעובר העובד במקום עבודתו, שככלל, לא תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו, שהרי כל מעסיק מחויב לקחת בחשבון שעליו להשקיע משאבים כספיים וניהוליים בלימוד העובד החדש את מלאכתו ולא סביר שהכשרה פנימית תזכה את המעסיק בהחזר עלויות ההשקעה והניהול.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.