הקרנה - פורום זכויות יוצרים: קניין רוחני ודיני אינטרנט

שאלה חדשה
 • לילי

  נשלח ע"ילילי 11:57, 30 בינואר 2014

  אני מעוניינת להקרים סרט שקניתי בדיוידי במועדון של עמותה. כמות הצופים לא עולה על 30 איש. האם נחשבת להקרנה פומבית? נדרש לשלם זכויות יוצרים?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  18:15, 30 בינואר 2014

  לילי שלום,

  הקרנת סרט לקהל נחשבת ל"ביצוע פומבי" וכן ל"העמדת היצירה לרשות הציבור"- שימושים אשר נופלים תחת זכויותיו הבלעדיות של היוצר. כלומר, השמעה ללא קבלת רישיון/אישור מהיוצר או אדם/גוף שהוסמך מטעמו (דוגמת אקו"ם), נחשבת להפרת זכות יוצרים.

  אולם, סעיף 19(א) לחוק זכות יוצרים, התשס"ח–2007 קובע אילו שימושים כן ייחשבו לשימושים מותרים, גם ללא קבלת היתר מבעל הזכות:

  "שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך." במסגרת בחינת הוגנות השימוש קובע סעיף 19(ב) כי בין היתר יש להתייחס למטרת השימוש ואופיו (אופי מסחרי למשל), אך זאת רק במידה והשימוש עבר את תנאי הסף של סעיף 19(א).

  במידה והקרנת הסרט נועדה לאחת המטרות המצוינות לעיל (לימוד עצמי, מחקר, הוראה וכו'), ייתכן והשימוש ייחשב לשימוש הוגן, אך כל מקרה נבחן לגופו בהתאם לשיקולים המפורטים בחוק.

  ניתן לראות כי שימוש כללי שלא למטרות רווח אינו נכלל במסגרת השימושים המותרים הספציפיים (אך יש לזכור כי מדובר ברשימה פתוחה לכן יש מקום לשיקול דעתו של בית המשפט), אך הוא כן נלקח בחשבון לצורך חישוב הפיצויים.

  כמו כן, כבר נקבע בעבר בפסיקה כי לא כל שימוש שלא למטרות רווח הוא בהכרח שימוש הוגן, במיוחד כאשר התשלום עבור זכות היוצרים הינו קטן.

  באתר אקו"ם אף מציינים:

  "כאשר השימוש מיועד למטרה התנדבותית או הומניטרית, או כאשר מדובר בסרט שאינו מיועד למטרות רווח, כגון סרט סטודנטים וכדומה, הדבר נלקח בדרך כלל בחשבון בהצעת המחיר"

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

מנהלת הפורום תחזור להשיב על השאלות בתאריך 29.05.17 עמכם הסליחה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.