• 30 באפריל 2014

    זכויות של ספרים

    היי מיכל, ברצוני לדעת האם שימוש ביצירות ספרותיות בגן ציבורי מהווה שימוש הוגן? כלומר במידה וברצוני לבנות גן סיפורים במרחב הציבורי( לדוג' הסיפור הוא הבית של יעל ובגן הציבורי יהיו מוטיבים מתוך הסיפור) האם עליי לבקש רשות מבעל הזכות? תודה ניר

    30 באפריל 2014
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 13 במאי 2014

    זכויות של ספרים

    ניר שלום,

    חוק זכות יוצרים מאפשר לעשות שימוש ביצירה מוגנת במקרים מסוימים, ללא קבלת רשות מבעל זכות היוצרים וללא תשלום תמורה.
    סעיף 19 לחוק קובע כי שימוש ביצירה למטרות כגון לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך, יכול להיחשב ל"שימוש הוגן". כך למשל לעיתים רבות, ניתן לראות ביצירת אומנות כיצירה המביעה ביקורת או עמדה כלשהי, ולכן השימוש ביצירה קודמת יכול להיחשב להוגן (אולם עליו לעמוד בקריטריונים שנקבע בחוק ובפסיקה). יש לציין כי רשימת המטרות אינה רשימה סגורה, ובית המשפט רשאי לקבל מטרות נוספות.

    קביעת הוגנות השימוש אינה מדע מדויק, אולם ניתן לגזור מספר הנחיות מהחוק ומהפסיקה: חוק זכות יוצרים קובע כי לצורך בחינת הוגנות השימוש יש להתחשב בשיקולים הבאים: (1) מטרת השימוש ואופיו (2) אופי היצירה שבה נעשה השימוש (3) היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה (4) השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה.

    חשוב לציין כי הפסיקה קבעה בעבר כי הוגנות השימוש תלויה רבות במידת הטרנספורמטיביות של היצירה החדשה, כלומר עד כמה היצירה החדשה שונה מהיצירה המקורית [ר' ע"א 9183/09‏ ‏The Football Association Premier League Limited‏ נ' פלוני (13.05.2012)].

    לכן, ככל שהיצירה שלך תהיה מקורית, לא תעשה שימוש נרחב ביצירה אחרת וכן לא תשפיע לרעה על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה (לא "תגנוב" לקוחות כפי שאנשים המפיצים עותקים פיראטיים של דיסקים/סרטים/תוכנה וכו' עושים), כך יגדל הסיכוי ששימוש זה ייחשב לשימוש הוגן.

    כמו כן יש לשמור על זכותו המוסרית של היוצר המקורי, ולציין את שמו.

    כדאי להתייעץ עם עו"ד המומחה בתחום על מנת שיוכל להשיב לך באופן יותר פרטני לאחר בחינת המקרה הספציפי שלך.

    בהצלחה.

    * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

    13 במאי 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?