כמה שאלות לגבי זכויות יוצרים של ספר בהוצאה עצמית. - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • עמית משען

נשלח ע"יעמית משען 03:25, 27 בפברואר 2015

שלום, בקרוב עומד לצאת ספר שלי בהוצאה עצמית. כלומר, אני מדפיס את הספר בעצמי ומוכר אותו בעצמי. מדובר על ספר שירה של שירים פרי עטי. יש לי שלוש שאלות: 1. האם אני יכול לכתוב משפט כמו "כל הזכויות שמורות למשורר ©" ומאותו רגע כל הזכויות יהיו אכן שמורות לי? או שכדי לכתוב משפט כזה צריך תוקף משפטי אמיתי, רשמי, כדי שהוא ייחשב לתקף? 2. האם המשפט "כל הזכויות שמורות למשורר ©" הוא באמת המשפט שאני אמור לכתוב? זה הנוסח הנכון? ה"©" במקום הנכון וכו'...? 3. מה זה אומר בעצם, שכל הזכויות שמורות לי? כלומר, אני יודע שזה אומר שאנשים לא יכולים פשוט למכור את הספר שלי בעצמם בלי אישור שלי או שאסור להעתיק ולהדפיס את כל הספר שלי בלי אישור שלי, אבל מה זה עוד אומר? זה אומר שאנשים לא יכולים לקחת שירים בודדים מהספר ולהדפיס אותם? זה אומר שאנשים לא יכולים לפרסם או להפיץ שירים מתוך הספר או להשתמש בהם לשימוש פרטי או ציבורי? כי עם הדברים האחרונים שציינתי דווקא אין לי בעיה, ולא הייתי רוצה להגביל אנשים במישור הזה, להיפך. אני אשמח שישתמשו בשירים שלי, שיפרסמו אותם או ילמדו אותם וכו'. אז האם המשפט "כל הזכויות שמורות למשורר ©" אומר שהם לא יוכלו לעשות גם את זה? מאוד חשוב לי לדעת. תודה רבה! עמית.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

10:46, 1 במרץ 2015

עמית שלום,

בניגוד לזכויות קניין רוחני אחרות, כגון פטנט, סימן מסחר או מדגם, זכות היוצרים אינה דורשת רישום אלא קמה ליוצר מעת קיבוע היצירה. המשמעות היא שמהרגע שכתבת את השירים וקיבעת את הרעיון על דרך של ספר, הרי שיש לך זכויות יוצרים ביצירה. הסימון של כל "הזכויות שמורות ©" הוא אינו מחייב, אולם מומלץ להוסיפו משיקולים ראייתיים והרתעתיים.

זכות יוצרים היא הזכות הבלעדית לעשות ביצירה, או בחלק מהותי ממנה, פעולות מסוימות (בהתאם לסוג היצירה), כגון: העתקה, פרסום, ביצוע פומבי, שידור, העמדת היצירה לרשות הציבור, עשיית יצירה נגזרת והשכרה.

במידה וברצונך לאפשר פעולות מסוימות ביצירה מומלץ לציין זאת על גבי היצירה עצמה, וכדאי להתייעץ עם עו"ד בנוגע לנוסח הרצוי על מנת שלא לוותר שלא ביודעין על זכויותיך.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים