זכויות יוצרים - חלק מתוכן כתבה באתר - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • טלי

  נשלח ע"יטלי 11:00, 16 בנובמבר 2015

  האם על התובע להוכיח זכויות יוצרים על טענתו שהועתק חלק מתוכן כתבה באתר? איך אפשר להוכיח מי העתיק ממי?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  16:07, 23 בנובמבר 2015

  טלי שלום,

  יצירות ספרותיות ובכלל זה כתבות ומאמרים מוגנים בזכות יוצרים.

  הפרת הזכות יכולה להיעשות על ידי העתקה של "מילה במילה" ממקור קודם, ואז בדרך כלל, ההוכחה היא קלה יחסית - די להראות שהיתה למפר גישה לאותו המקור וזהות בתוכן.

  הדברים הם יותר מורכבים כשמדובר בהעתקה תוך נטילת עיקר הדברים. במקרים אלה, המעתיק עושה שינוי בטקסט המועתק על ידי תוספות השמטות ובחירת מילים שונה. על התובע להראות שהנתבע נטל חלק עיקרי או מהותי מהיצירה המועתקת. כך לדוגמה, אם כתבתי שיר קצר ומישהו העתיק מתוכו את רק הפזמון לרומן שהוא כתב, מדובר בהפרת זכות היוצרים שלי. כאשר המעתיק עורך שינויים בטקסט המועתק עדיין ניתן להראות הפרה באמצעות נטילת ההבניה של הטקסט, סדר הרעיונות ושימוש באלמנטים יצירתיים כגון דימויים וכיו"ב.

  התובע צריך לספק ראיות שיצירתו קדמה ליצירת הנתבע. לדוגמה, מועד יצירת קבצי המחשב, מועד העלאה לאתר, מועד הפרסום בעיתון וכיו"ב.

  בברכה,
  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.