זכויות יוצרים על שירים ולחנים - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • מ.ר.

  נשלח ע"ימ.ר. 21:26, 5 בדצמבר 2015

  שלום רב, אני מלחין ולאחרונה כתבתי מקבץ שירים (לחן+שירה+מנגינה). המילים עצמן אינן שלי אלא נכתבו בידי יוצר אחר, אך כל השאר שלי. אשמח לדעת מענה על שתי שאלות: 1. אני מעוניין להעלות את החומר ליוטיוב בכדי לקבל חשיפה. כיצד אני מגן על עצמי מגניבת לחנים/חומרים? 2. האם אישור במייל מבעל זכויות היוצרים מספיק בכדי להעלות את החומר? בתודה ובברכה, מ.ר.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  11:12, 6 בדצמבר 2015

  מ.ר. שלום,

  זכות היוצרים אינה טעונה רישום (להבדיל מפטנט או סימן מסחר למשל), ולכן מהרגע שקיבעת את יצירתך, הרי שקמה לך זכות יוצרים (בהנחה והיצירה עומדת בדרישות המינימליות של החוק כגון מקוריות). כמובן שאינך יכול לשלוט במעשיהם של אחרים, אולם במידה ואכן יפרו את זכותך הרי שתקום לך עילת תביעה בגין הפרת זכות זו.

  על מנת לבסס את עילתך, ראשית עליך להוכיח כי מדובר ביצירה ברת הגנת זכות יוצרים, ושנית עליך להוכיח כי מדובר ביצירה שלך. לצורך זה עליך לספק ראיות כגון מועד יצירת היצירה. ישנן מספר דרכים בהן ניתן לעשות זאת כגון רישום זכות יוצרים במרשם האמריקאי ו/או הפקדה אצל נוטריון, ולכן מומלץ כי תפנה לקבלת ייעוץ מקצועי בדבר הדרך הנכונה עבורך.

  בנוסף, תמיד מומלץ להוסיף פסקת זכויות יוצרים המדגישה כי מדובר ביצירה מוגנת, ומפרטת את הפעולות המותרות/האסורות ביצירה.

  לעניין שאלתך השנייה, לטעמי אין להסתפק באישור במייל מבעל זכות היוצרים, אלא לנסח מסמך משפטי מפורט אשר יתייחס לכל הסיטואציות המשפטיות האפשריות, וזאת על מנת להימנע מאי-הבנות וסכסוכים עתידיים, וכן על מנת לספק לך את הראייה החזקה ביותר בנוגע להסכמת בעל זכויות היוצרים לעשיית שימוש מסוים ביצירתו.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
 • 22:34, 8 בדצמבר 2015

  מיכל שלום,
  מאד מודה לך על ההתייחסות. תודה!

  בכבוד רב,

  מ.ר.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  08:58, 9 בדצמבר 2015

  בשמחה רבה!

  מיכל

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים