זכויות יוצרים על שם קבוצה בפייסבוק - פורום זכויות יוצרים: קניין רוחני ודיני אינטרנט

שאלה חדשה
 • אביב

  נשלח ע"יאביב 16:19, 20 בינואר 2016

  פתחתי קבוצה בפייסבוק וקראתי לה בשם בעל 4 מילים פנה אליי בחור וטען שיש לו זכויות יוצרים על השם כלומר על המילה הראשונה ושאמחק את השם מייד אחרת יתבע אותי 1 מדובר בקבוצה שמתעסקת בתוכניות שותפים מאתרים שונים 2. לטענו השם מעוגן בזכויות יוצרים ראשית איך ניתן לבדוק אם השם בעל זכויות יוצרים? לעולם לא אמרנו שיש לנו קשר אליו ולא קישרנו אליו ולא פירסמנו משהו שרשור אליו האם בגלל המילה הראשונה הוא יכול לתבוע אותנו כי יש זהות? זו מילה קיצור שמשתמשים בו רבות באתרים שונים ובגוגל ולטענו זה השם הכרות שלו ברחבי הפייסבוק אשמח לטיפ תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  17:37, 24 בינואר 2016

  אביב שלום,

  רבים נוטים לבלבל בין זכות יוצרים ובין סימן מסחר ולכן חשוב לעשות את ההבחנה בין השניים.
  ייתכן ששם מקורי יהיה מוכר כביטוי המהווה יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, אולם בתי המשפט מכירים בהגנה זו רק במקרים חריגים לאור העובדה שמדובר ביצירות קצרות מאוד, המתקשות לעמוד בדרישת המקוריות.

  לאור העובדה כי מדובר במילה אחת, הסיכוי כי מדובר בביטוי בר הגנה בזכויות יוצרים הוא נמוך.

  בנוסף, יש לבדוק האם מדובר בשם המוגן בסימן מסחר רשום ו/או מוכר היטב. בעוד זכות יוצרים אינה טעונת רישום, סימן מסחר טעון רישום טריטוריאלי בכל מדינה בהתאם בסוג השירות/הסחורות.

  נקודה נוספת למחשבה היא הגנה על הביטוי שאתה יצרת- ייתכן והוא יוכל להיות מוכר כיצירה ברת הגנה מבחינת זכויות יוצרים, אולם לאור חוסר הוודאות הקיים בתחום זה מומלץ כי תפנה לקבלת ייעוץ בנוגע לרישום השם כסימן מסחר, במידה ואינך מעוניין שאחרים יעשו שימוש בשם זה, וכמובן על מנת לקבל ייעוץ כיצד יש להתנהל מול איום התביעה.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

מנהלת הפורום תחזור להשיב על השאלות בתאריך 29.05.17 עמכם הסליחה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.