• 26 במאי 2016

זכויות יוצרים על אותיות ושבלונות

שתי שאלות:
    1.שאלה קצת מטומטמת אבל בכל זאת כדי להיות בטוחה.האם אותיות עבריות מוגנות בזכויות יוצרים או שלא נגיד אני עושה שימוש באותיות ביצירת אומנות מסוימת אבל מעצבת את האותיות בעיצוב אישי שלי או שמעתיקה אותן ליצירת האומנות משבלונת אותיות,האם אני פוגעת בזכויות יוצרים?
    2.האם יש זכויות יוצרים על שבלונות,אם אני לוקחת שבלונה יצירתית למשל שמאפשרת לצייר איזשהו דפוס עיצובי ואני מעתיקה אותה לתמונה או ליצירת אמנות האם אני פוגעת בזכויות יוצרים (שבלונה שאני רוכשת בחנות למשל)
    תודה

26 במאי 2016
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 1 ביוני 2016

זכויות יוצרים על אותיות ושבלונות

קתרינה שלום,

לעניין שאלתך הראשונה- אין הגנה כללית על אותיות בעברית או בשפות אחרות אך בהחלט יש הגנה בזכויות יוצרים על פונטים מקוריים. כמובן שישנם פונטים שהם בנחלת הכלל וניתנים לשימוש חופשי אך שאלתך מצריכה בדיקה פרטנית ביחס לפונט בו את מתכוונת להשתמש בפועל.

ישנם אתרים רבים המציעים פונטים "חינמיים" אולם בפועל בעת הורדת הפונט ניתן לראות כי אחד מהקבצים שהורדו הינו רישיון שימוש המגביל/מתווה את אופן השימוש. לא תמיד ניתן לבטוח באתרים אלו, שכן הם אינם מציינים את מקור/יוצר הפונט, וכך נוצר מצב בו המשתמשים מורידים יצירה מוגנת, אך חושבים שמדובר ביצירה בעלת רישיון שימוש חופשי, או שאין להם את היכולת לאתר את יוצר הפונט על מנת לוודא זאת.

לעומת זאת, ישנם אתרים רבים אחרים אשר מציעים פונטים מקוריים לרכישה, דבר אשר מצמצם משמעותית את הסיכון להפרה, ולכן המלצתי היא לרכוש פונטים מאתרים אלו ולא להסתמך על אתרים המציעים פונטים חינמיים.

כמובן שאם מדובר בפונט מקורי פרי עיצובך, הרי שמדובר ביצירה עצמאית שלך.

לעניין שאלתך השנייה- מדובר בשאלה מורכבת המערבת דינים שונים כגון דיני מדגמים וזכויות יוצרים, והיא טעונה בדיקה מעמיקה בהתאם לנסיבות המקרה וסוג השבלונה. מעבר לכך, יש גם לבחון האם בעת הרכישה של השבלונה קיבלת על עצמך תנאי שימוש כלשהם, כמו למשל להגביל את השימוש שנעשה לשימוש אישי בלבד (כלומר שהמוצר אינו מיועד לשימוש מסחרי). לאור זאת, אני ממליצה שתפני לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי בעניין זה.

בברכה,

מיכל

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

1 ביוני 2016
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?