האם יש זכויות יוצרים לאוטוגרפים? - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 03:24, 7 באוגוסט 2016

  שלום מיכל. יש לי שאלה בנושא מעט לא שגרתי. אני גרפולוג במקצועי, ורוצה לעשות שימוש באוטוגרפים של מפורסמים,לצורכי הדגמה בספר מקצועי שאני מתעתד להוציא לאור בנושא. ברשותי כתבי יד סרוקים שמצאתי באינטרנט, למשל באתרי מכירות של אוטוגרפים, או שצילמתי במוזיאונים (למשל מוזיאון הכתבים בפריז, שמחזיק כמות עצומה של אוטוגרפים של מדינאים (נפוליון), סופרים,משוררים, ציירים, מוזיקאים וכדו'). האם מותר לי לעשות שימוש בצילומים אלה? האם יש בכלל זכויות יוצרים על כתבי יד ואוטוגרפים של כותבים, שחלקם מתו לפני שנים רבות?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  17:43, 9 באוגוסט 2016

  שי שלום,

  כתב יד הינו יצירה ספרותית מוגנת לפי חוק זכות יוצרים.

  לעניין האוטוגרפיה- במידה ומדובר בחתימה ייחודית ומקורית, ייתכן והיא תוכל להיחשב ליצירה מוגנת, אולם מדובר בנושא שנוי במחלוקת במדינות שונות.

  זכות יוצרים ביצירה תהא למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו. במידה והיוצר נפטר אך טרם עברו שבעים שנה, יש לברר מיהו בעל הזכויות.

  במידה ועברו שבעים שנה ממות היוצר, הרי שהגנת זכות היוצרים על היצירה פגה והיצירה כעת נמצאת בנחלת הכלל וניתן לעשות בה שימוש ללא הגבלה.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.