ערעור על אסיפה כללית של אגודה שיתופית לעניין קבלת חבר למושב - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • משה

  נשלח ע"ימשה 10:31, 22 באוגוסט 2013

  האם הערעור המוגש לבית המשפט המחוזי צריך להיות בדרך של המרצת פתיחה או בתביעה רגילה?

  השב
 • 20:02, 23 באוגוסט 2013

  שלום !
  במשפט, כמו בתחומים אחרים בחיים, יש לבחון תחילה את המהות והביסוס, טרם התלבטות לגבי אופן הביצוע; במיוחד בנקיטת הליך משפטי, אין לעשות "קפיצת דרך".
  ככלל, אין "ערעור" על החלטות האסיפה הכללית - גם במקרה כמתואר בשאלה, ועל אף ההשלכות המשמעותיות של החלטת הרוב בשאלה של קבלה-לחברות.
  תקנות-משנה 2(ב)-(ג) של "תקנות האגודות השיתופיות – חברות" קובעות:
  "קבלת חבר באגודה תהיה בדרך הקבועה בתקנות שלה", היינו – בתקנון האגודה.
  "מי שסירבו לקבלו כחבר באגודה, רשאי לערער על הסירוב בפני האסיפה הכללית של האגודה זולת אם נקבעה רשות אחרת בתקנות האגודה" לערעור כאמור.
  בפסק-דין מ-2005 בבית-המשפט העליון צויין, כי "האגודה זכאית שיהיה לה שיקול דעת עצמאי באשר לקביעה מיהם החברים שיצטרפו לשירותיה. עם זאת, יכולת זו של האגודה אינה בלתי מוגבלת..." לפיכך, בפנייה לבית-משפט בעתירה להתערבותו בכלל, ובמיוחד בסוגייה לא-פשוטה כזו – ממילא יש צורך להסתייע בעו"ד, הן לבחינה ממצה ומקצועית של מערכת הנסיבות והראיות, כדי להגיע להחלטה מעשית, והן לניהול ההליך המשפטי, אם יימצא לו צידוק.

  שאלה משנית של דרך-ביצוע ופרוצדורה, כמובא בגוף השאלה כאן, תיענה בקלות ע"י עוה"ד, אם יימצאו מקום וביסוס להליך משפטי - דבר הכרוך בצורך להוכיח פגם ממשי בהתנהלות הליכי הדיון באסיפה הכללית, או פגיעה מהותית בזכויות או בעקרון משפטי, בנסיבות המקרה.

  בהערת אגב כללית: "המרצת פתיחה" אמורה להביא לדיון מזורז, יחסית, גם אם בשלב מיקדמי של ההתדיינות יורה בית-המשפט על העברתה לסדר-דין רגיל. מאידך, תביעה "רגילה", אם תוגש, לא תוסב ל"המרצת פתיחה".

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.