רכישת משק חקלאי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מורן

  נשלח ע"ימורן 11:10, 5 בנובמבר 2013

  שלום אנחנו רוכשים משק חקלאי הגשנו בקשה להתקבל כחברים באגודה האגודה לא קיבלה אותנו כחברים אך מוכנה לאשר את העסקה ולחתום על הטפסים מה עלינו לעשות? לפי מה שהבנתי אם לא נתקבל כחברים באגודה יהייה לנו בעיה לנהל את המשק החקלאי תודה

  השב
 • 12:01, 6 בנובמבר 2013

  שלום רב!
  רכישת משק חקלאי במושב איננה רק צעד רכושי-כספי, אלא הרבה יותר מכך: התיישבות-השתכנות במשק במושב דורשת, בין היתר, גם השתלבות חברתית של בני-המשפחה, אשר במושב היא חשובה - ללא השוואה להשתכנות ביישוב עירוני.
  סירוב מצד האגודה לאשר חברות לרוכשי-משק, כמתואר בשאלה, מעורר תמיהה, ומצריךבדיקה יסודית וזהירה – בעזרת עו"ד, החייב/ת ללוות עיסקה כזו כבר משלבי בדיקתה.
  בין היתר, יש לבדוק אפשרות של דיון ( או דיון חוזר ) באסיפה הכללית של חברי-האגודה החקלאית במושב, וכן – את שאלת נכונותו של בנק לתת הלוואה כנגד מישכון הזכויות במשק, למרות העדר חברות....

  מכל מקום: אם אין למשפחה כאן עניין מיוחד להתיישב דווקא במושב המדובר – מדוע לא להתעניין ברכישת משק במושב אחר!?

  תגובה
 • 10:50, 7 בנובמבר 2013

  עו"ד מרדכי
  תודה על תשובתך
  הבעיה שהמשק כבר נרכש (זה היה משק שהיה בכינוס נכסים וזכינו במכרז
  האם האגודה חייבת לנמק לנו את הסיבה לאי קבלה לחברות?
  ומה המשמעויות של אי קבלת החברות שלנו לאגודה? הרי האגודה מוכנה שהזכויות יועברו אלינו.
  תודה

  תגובה
 • 21:42, 9 בנובמבר 2013

  שלום רב!
  רכישת משק חקלאי במושב מצריכה ליווי של עו"ד, גם כאשר הרכישה היא מכונס-נכסים או ממנהל-עיזבון, ועל-אף שתפקידו-מינויו של זה מחייב אותו בהגינות ובגילוי נאות כלפי כל קונה מיועד, בכל מקרה, וגם במסגרת מיכרז.
  במצב המתואר כעת בשאלת-ההמשך, ניתן לפנות תחילה אל כונס-הנכסים לבירור ראשוני, תוך ניסיון לגייסו למאמצים להשלמה המתבקשת של מעמד וזכויות הנובעים מחברות באגודת-המושב. אגב: אם מדובר בכינוס-נכסים למימוש משכנתא לטובת בנק – אמור היה הבנק להבטיח התנהלות נאותה מצד האגודה בשלב המימוש, ע"י החתמתה על מסמך אישור והתחייבות מקובל.

  ככלל, ובמיוחד בהעדר תשובה מספקת מצד כונס-הנכסים ומצד האגודה, מוצע לקונה לשכור עו"ד, לפחות כעת - לבדיקה עובדתית ומשפטית, ולסיוע משפטי לפי תוצאות הבדיקה. משקל מיוחד יהיה כאן לשאלה הכפולה: האם לאגודה סיבה סבירה לסירובה הנוכחי, והאם היא מודעת לבעייתיות שלה כאגודה ( גם מבחינת יצירת תקדים לא-רצוי במושב ), עקב הפיצול בין זכויות במשק לבין חברות במסגרתה?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.