תביעה כנגד נושא משרה בקיבוץ - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • עודד

  נשלח ע"יעודד 01:34, 12 בינואר 2014

  יו"ר חיצוני של קיבוצי פעל כמדיניות באופן עצמאי וסירב לדרישת חלק מחברי ועד ההנהלה לפעול ע"פ פקודת האגודות כלשונה (כמו כן לפי התקנון) הקובעת את אחריותו כלפי האגודה וקביעת סדר היום של פעילותו ,לדבריו החליטה האסיפה על מינויו לפי הגדרות שפרסם ובהן נקבע כי הוא קובע את סדר היום של האגודה - גם לאחר שקיבל הוראה מפורשת מנציג הרשם המשיך במדיניותו זו ואף כינס אסיפה שנועדה להביא לפיטורי ה"חברים הסוררים" מהועד , דבר שאסור ע"פ הפקודה. כל הדברים הללו נעשו בתקופה קריטית מבחינה כלכלית שדרשה התערבות דחופה -סופם של הדברים היה הפסדים כלכליים כבדים אשר על פניו ניתן היה למנוע בפעולה נכונה ובזמן אמת. כל מסכת האירועים לוותה בתעוד הדרישות ומשלוח אזהרות המפנות אל היו"ר את דרישות הפקודה. שאלה : האם ניתן להגיש תביעת נזיקין יצוגית של חלק מחברי האגודה כנגד היור וממלאי תפקידים (פקידים) על הפרעה לפעילות ועד מכהן או תביעת דיבה על פירסומים כאילו תביעות הועד להתנהלות ע"פ התקנות והחלטות הקיבוץ הפריעו להתנהלות תקינה וגרמו לנזקים.

  השב
 • 12:24, 14 בינואר 2014

  שלום רב!
  התיאור התמציתי המובא בשאלה, הינו תיאור כללי מדי, ונראה כי הוא משלב מסקנות בעלות השלכה רחבה - כהנחת-יסוד המובנת מאליה; בבחינה משפטית, הן בבית-משפט או בפני בורר, והן בבחינה מקצועית של עו"ד טרם הגשת תביעה – יש צורך בבדיקת מכלול הפרטים, ואף בבחינת טענות-הנגד הקיימות או המשוערות. מקרה מורכב ובלתי-שגרתי כמתואר בשאלה, מצריך בחינה רחבה ומעמיקה של עו"ד בעל/ת בקיאות בתחום, עם הצעה מעשית מפורטת ומנומקת, אשר אף תקל על קבלת חוות-דעת נוספת של מומחה לנושא.
  בחינה משפטית כמוצע, תכלול גם בדיקת האפשרויות המשפטיות השונות: לא רק תביעה של חברים כבודדים על נזקיהם, אם ובמידה שנגרמו להם שלא כדין ( כולל בגין הפרת איסור לשון-הרע , אם היתה כזו, ואם אין הגנה אפשרית למפיצי לשון-הרע בנסיבות המקרה המדובר ), אלא גם תביעה נגזרת בעבור האגודה, כנציגיה בנסיבות העניין והצדדים. "תביעה נגזרת", בה מבקש התובע ( כאן – תובעים ) להתייצב בשם התאגיד ולתבוע את נזקיו והפסדיו, מקובלת אמנם בתחום החברות, אך עקרונית ומעשית – אין מניעה לצעדים במסלול זה גם באגודה שיתופית.

  עם כל זאת, אין להתעלם בבדיקה המוצעת גם מהגנות אפשריות מצד כל נתבע-מיועד, לרבות טענה של חובת כל ניזוק לפעול במועד למניעת נזקים, או לפחות לצמצומם, ככל שחובת-פעולה כזו היתה סבירה בנסיבות המקרה. כך גם הצורך לבדוק, בין היתר, האם צעדים או מחדלים שגרמו לנזק, היו בגדר "רשלנות" נזיקית, או שמא היו בגדר צעדים סבירים אשר הטענות כנגדם כיום הינם בגדר חוכמה-בדיעבד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.