חברות באגודה שיתופית חקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • תמרה

  נשלח ע"יתמרה 21:52, 15 בינואר 2014

  אני גרה עם משפחתי ועם הורי במשק. אני רוצה להתמודד בבחירות לוועד החקלאי . מה התהליך כדי שאוכל להיות בעלת זכות בחירה ולהתמודד ?

  השב
 • 23:31, 15 בינואר 2014

  שלום רב!
  הזכות להשתתף בבחירות לוועד-ההנהלה באגודה שיתופית – בין כדי לבחור ובין כדי להיבחר – נתונה רק לחברי-האגודה.
  מי שמתגוררת במגורי-קבע במשק הוריה במושב-עובדים, תוכל לפעול להסדרת חברות באגודה, אם מונתה ע"י ההורים כ"בת-ממשיכה" במשק. אזי, אם אין הוראות בתקנון-האגודה לעניין זה, ניתן להיעזר ב"תקנות האגודות השיתופיות ( חברות ), תשל"ג-1973", עם תקנה 3א שם, ולפיהן:
  בת-ממשיכה ( ובדומה – בן-ממשיך ) העונה על תנאי הכשירות-לחברות, הקבועים בתקנון האגודה, תוכל להגיש בקשה בכתב לוועד-ההנהלה של האגודה, לפי הנוסח הקבוע לכך בתקנון-האגודה, בצירוף המסמכים המוכיחים את היותה של המבקשת בגדר "בת-ממשיכה" כדין.

  בהעדר מעמד של "בת ממשיכה" במינוי ההורים, או בהעדר בחירה במועמדותה לכהונה בוועד-ההנהלה ( כאשר תהיה חברה באגודה ) – עדיין תוכל השואלת לתרום בעשייה ציבורית במושב, באחת או יותר מן הדרכים הקיימות לכך במסגרות הפתוחות גם למי שאיננו חבר
  ( כולל ועדות-משנה המסייעות לוועד-ההנהלה ), ואף במסגרת חדשה שתוקם ביוזמה עצמאית!
  מי שזמנה ויכולותיה בידיה, תוכל לשקול פעילות ציבורית או חברתית, גם במסגרת פעילויות המועצה האזורית, בתחומה מצוי המושב, אם לא במסגרת צנועה יותר, אך מכובדת למדי, של "וועד מקומי".
  תשומת-הלב מופנית לתשובת-מנהל-הפורום מיום 12/1/2013, העשויה לשמש כחומר נוסף למחשבה.

  תגובה
 • 07:46, 16 בינואר 2014

  ראשית תודה על התשובה ,
  1.אם אני מוגדרת בת ממשיכה בצוואה. האם אני יכולה להתקבל כחברה באגודה ?
  2. אם הורי מעבירים אלי את זכות הבחירה האם הם יכולים לבטל אותה בכל נקודת זמן?

  תגובה
 • 22:52, 16 בינואר 2014

  1. בעלי-נחלה במושב-עובדים, המבקשים למנות "בן/בת-ממשיך/ה" לצדם במשק – מוטב שיפנו למזכיר-המושב או ליו"ר ועד-ההנהלה, להדרכה המתאימה (( בהערת-אגב: "צוואה" ניתנת, בכל עת, לביטול או לשינוי ע"י המצווה. תוקפה הוא רק לאחר פטירת המצווה ובכפוף לאישור כדין בצו-קיום )).
  2. זכות בחירה או חברות באגודה שיתופית - אינן ניתנות להסבה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.