חוק ההתישבות - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דרומי

  נשלח ע"ידרומי 12:22, 18 בינואר 2014

  בשנה האחרונה כתוצאה מסגירת רפתות. ישנה תופעה רחבה מאוד של שכירת מבני הרפת על ידי צד ג שאינו מתגורר במושב. ויתכן מאוד שגם על ידי גורמים מהרשות הפלשתינאית. לצורך פיטום עגלים.אותם גורמים פלסטיניים מסתתרים לעיתים מאחורי אזרח ישראלי ויתכן גם מאחורי תושב אותו הישוב. שבא נעשה השימוש במבנים לשם כריתת החוזה עם בעלי המשק.תפקידו של בעל המשק מלבד העמדת מבני הרפת לצורך הפיטום בה גם לידי ביטוי בדרך כלל. בהשגחה וטיפול בבקר.כאשר כל ההשקעה הכספית מתבצעת על ידי הבעלים של הבקר. איך חוק ההתיישבות רואה את התופעה.

  השב
 • 17:55, 19 בינואר 2014

  שלום רב!
  בגידול ראשי-בקר, הנעשה ע"י בעל-רפת במשקו במושב, מסתייע הרפתן בידע ובניסיון מקצועיים-ייחודיים שלו, וכן במבנים ובציוד שברשותו. מי שגידל בקר-לחלב בסיוע אשראים מגורמי-חוץ, ושיווק את תוצרת החלב שלו למחלבה חיצונית – רשאי וזכאי לפעול בדרך דומה, גם אם פעילותו כרפתן הוסבה כולה לפיטום עגלים.
  פיטום עגלים מקובל גם ברפתות-חלב, כפעילות משנית, ואם הפכה זו לפעילות מרכזית או אף יחידה ברפת – הדבר הוא, לרוב, תוצאה של אילוץ, כלכלי או פיזי, למורת-רוחו של הרפתן.
  כל השערה, כגון זו שבשאלה המוצגת, המעלה חשש כאילו נעשתה "שכירת מבני הרפת על-ידי צד ג' שאיננו מתגורר במושב", מחייבת זהירות נאותה, במיוחד אם פיטום העגלים - הנעשה בגלוי - נראה כמבוצע ע"י הרפתן, בני-משפחתו ועובדיו.

  לפי "חוק ההתיישבות החקלאית ( סייגים לשימוש בקרקע חקלאית ובמים ), תשכ"ז-1967", אסורה העברת החזקה והשימוש בקרקע חקלאית במושב, למי שאינו זכאי לכך. אם ישנו חשש של ממש כי קיימת הפרה בנושא – בכל ענף ובכל חלק של משבצת-המושב – יש מקום וצורך בבירור מתאים, וראוי כי וועד-ההנהלה של האגודה ינהל את הבירור בתחילתו או לפחות ייטול בו חלק. זאת, מבלי לשכוח את קיומם של בעלי-סמכויות ב"משרד החקלאות ופיתוח הכפר", הממונים על אכיפת החוק הנזכר, וממילא גם על הפצת מידע והסברים לגבי הוראותיו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.