• רות פרידמן

  נשלח ע"ירות פרידמן 12:23, 5 בנובמבר 2015

  שלום, לפני שלוש שנים עברנו לישוב בגוש טלמונים וגרנו בקרוואן שבו שלמנו מיסים והכל. ההורים של בעלי גרים בישוב ובסוף שנה תכננו לטוס ועברנו אליהם בשביל להניח את החפצים שלנו. אחרי חודשים אבא של בעלי נפטר וגילו סרטן לאמא שלו והתוכנית שלנו לטוס התבטלה. בעלי באותו זמן עבד במבואות יריחו וגרנו חצי שם חצי בבית של אמא שלו במשך שנה. בסוף שנה נולדה לנו תינוקת ומצאנו את עצמנו יותר בבית של חמותי בכל הזמן הזה הם דורשים ממנו לשלם מיסים גם על הזמן שלא גרנו כאן מאז שהפסקנו להשכיר ביקשנו למחוק אותנו מהרשימה פנינו אליהם מספר רב של פעמים. עכשו החליפו מזכירות וקבעו איתנו פגישה בה "ויתרו" לנו על השנה שלא גרנו פה בתנאי שנשלם את השאר. אנחנו טעונים שאנחנו אורחים של חמותי והיא משלמת את כל המיסים שכוללים בין היתר מיסי אמנה פר בית שלנו אין פה עוד בית ודברים דומים. אני רשומה בת.ז כגרה בכלל בירושלים ובעלי רשום מילדות כתושב הישוב. האם יש להם עילה משפטית לתבוע אותנו לשלם מיסים על להתארח אצל אמא שלו?? תודה רבה רות פרידמן

  השב
 • 14:21, 6 בנובמבר 2015

  שלום רב!
  לא ברור מנתוני השאלה, אילו "מיסים" נדרשים עדיין לתשלום בגין המגורים ביישוב – האם ארנונה מוניציפאלית לפי דין, או תשלומים לפי "אמנה" או הסכם אחר ( אשר ספק אם המשפחה-השואלת הינה צד להם )?
  יש להניח, כי מדובר לפחות בתשלום-השתתפות בגין שירותים הניתנים למי שמתגורר ביישוב מגורים-של-ממש, להבדיל משהות זמנית קצרה במעמד של אורחים – מגורים בתקופה לא קצרה אינם הופכים ל"אירוח", מבחינה יישובית, רק משום שהתאפשרו ללא תשלום לבעלי-הבית.

  מוצע לפנות אל נציג מתאים של הגורם הדורש את התשלום, לבקש הבהרות ופירוט, ולהציג את מערכת הנסיבות המצערת והמורכבת – כדי לקבל פטור מלא, או הפחתה ראויה, או לפחות הסבר מפורט בכתב, הן לגבי בסיס החיוב והן לגבי שיעורו.
  גישתה של המזכירות החדשה נותנת יסוד לתקווה, כי תהיה התייחסות עניינית לפנייה כמוצע, ולפחות למתן פירוט בכתב של הדרישה – פירוט שהצגתו בכתב מתחייבת כתנאי להליכי תביעה או גבייה, גם מצד מי שהסכום הנדרש מגיע לו, כולו או חלקו, בין על-פי דין ( כפרשנותו הנכונה ) ובין מכוח הסכם ( לרבות "אמנה" ) שיש בו כדי לחייב את הנדרשים לתשלום.
  ככל שהדרישה תיוחס למיסים מוניציפאליים – יש מקום לפנייה למועצה האזורית, לבדיקה בשיתופה, ולהתערבותה לפי תוצאות הבדיקה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.