מה הקשר בין אפוטרופסים למנהלי עיזבון - פורום ניהול עיזבונות

שאלה חדשה
 • אלונה

  נשלח ע"יאלונה 12:26, 13 בפברואר 2013

  אני שני ילדים של הורים קשישים, אחד ההורים סיעודי ושנינו אפוטרופוסים שלהם. האם זה אומר שאנו גם מנהלי העיזבון שלהם באופן אוטומטי או שאין קשר?

  השב
 • 21:37, 17 בפברואר 2013

  אפוטרופוס הוא אדם הממונה על גופו או רכושו של אדם אחר במהלך חייו של אותו אדם. מינויו של אפוטרופוס נעשה על ידי בית המשפט לענייני משפחה ומתבטל עם פטירתו של אותו אדם.

  מנהל עיזבון מתמנה באמצעות בקשה נפרדת על עיזבונו של אדם שנפטר. מנהל עיזבון אחראי על ניהול העיזבון כלומר על שמירת ערכם של נכסי העיזבון וחלוקתם בין היורשים על פי חוק.

  מי שהיה אפוטרופוס של חסוי או חסר ישע במהלך חייו של אותו חסוי, לא יהפוך למנהל עיזבונו של אותו חסוי לאחר מותו ובוודאי שלא באופן אוטומטי.

  בכדי לנהל את עיזבונו של אדם שנפטר יש להגיש בקשה נפרדת למינוי מנהל עיזבון, בקשה שתוגש לבית המשפט לענייני משפחה אשר ידון בה בנפרד ויקבע אם יש צורך במינוי מנהל עיזבון וכן את זהותו של מנהל העיזבון.

  תגובה

בפורום זה נדון בשאלות הרגישות העולות סביב ניהול עיזבונו של מוריש שנפטר, ובין השאר בשאלות הבאות: מה הן הוראות דיני הירושה לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים? מהו מנהל עיזבון זמני? כיצד נבחר מנהל עיזבון? באיזה שלב מתמנה מנהל עיזבון? מי מוסמך למנות מנהל עיזבון? מה סמכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן חובותיו של מנהל עיזבון? מה הן זכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן האפשרויות לאיתור יסודי של רכוש ונכסי הנפטר? מה סוג הרכוש שניכלל בעיזבון ואיזה רכוש אינו נכלל בעיזבון? כיצד מתייחס מנהל עיזבון לזכויות בן הזוג שנותר בחיים? כיצד ינוהל העיזבון תוך הגנה שוויונית ונייטרלית על זכויות כל היורשים? כל נושא משפטי אחר הנמצא בתחום העיזבונות, הירושות והצוואות שיעלה, יקבל מענה מתאים.