שאלה לגבי ירושה מאח שנפטר שלא השאיר צוואה - פורום ניהול עיזבונות

שאלה חדשה
  • רוית

    נשלח ע"ירוית 11:33, 4 ביוני 2013

    שלום אחי נפטר ממחלה לפני 3 חודשים. הוא לא השאיר אחריו צוואה. לא היו לו ילדים ולא היה נשוי. יש לי אח נוסף והורים. האם ההורים שלי יקבלו את כל הרכוש והכסף שהשאיר או שגם לי ולאחי מגיע? האם החברה שלו יכולה לדרוש משהו מהעיזבון שלו האם זה מגיע לה?

    השב
  • 00:11, 5 ביוני 2013

    קודם כל יש לבדוק אם בת הזוג היא יורשת על פי דין. אם בת הזוג חייתה עמו לפחות שנה לפני מותו תחת קורת גג אחת וניהלה עמו משק בית משותף אזי היא יורשת על פי דין לפי סעיף 11 לחוק הירושה. מכיוון שלאחיך אין יורשים נוספים (ובהנחה שבת הזוג עומדת בתנאי דיני הירושה) תירש בת הזוג מחצית מהעיזבון וההורים יירשו מחצית.
    אם בת הזוג לא עומדת בתנאי הירושה יירשו ההורים את מלוא העיזבון. אם יש שאלות נוספות את יכולה לפנות אליי.

    תגובה

בפורום זה נדון בשאלות הרגישות העולות סביב ניהול עיזבונו של מוריש שנפטר, ובין השאר בשאלות הבאות: מה הן הוראות דיני הירושה לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים? מהו מנהל עיזבון זמני? כיצד נבחר מנהל עיזבון? באיזה שלב מתמנה מנהל עיזבון? מי מוסמך למנות מנהל עיזבון? מה סמכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן חובותיו של מנהל עיזבון? מה הן זכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן האפשרויות לאיתור יסודי של רכוש ונכסי הנפטר? מה סוג הרכוש שניכלל בעיזבון ואיזה רכוש אינו נכלל בעיזבון? כיצד מתייחס מנהל עיזבון לזכויות בן הזוג שנותר בחיים? כיצד ינוהל העיזבון תוך הגנה שוויונית ונייטרלית על זכויות כל היורשים? כל נושא משפטי אחר הנמצא בתחום העיזבונות, הירושות והצוואות שיעלה, יקבל מענה מתאים.