זכויות בעקבות מות בן זוגי - פורום ניהול עיזבונות

שאלה חדשה
 • יהודית

  נשלח ע"ייהודית 17:53, 6 בנובמבר 2013

  אני ובן זוגי היינו ידועים בציבור. בן זוגי נפטר לפני כחודש.1. האם מגיע לי לקבל חלק מהפנסיה שלו? 2. האם לביתו(היחידה) יש או יהיו זכויות הקשורות לרכושי? מודה ומצפה לתשובה

  השב
 • 10:52, 10 בנובמבר 2013

  אם את ובן זוגך כידועים בציבור ניהלתם משק בית משותף אזי הזכויות הרכושיות נחלקות לשני חלקים:

  1. זכויות הנובעות מחיי הזוגיות - עם פטירתו של בן הזוג מגיע המועד לאיזון משאבים ובמסגרתו מאזנים את הרכוש שנצבר לשניכם במהלך החיים המשותפים. יש לבחון באם העיזבון חייב לך תשלומי איזון או שאת חייבת לעיזבון תשלומי איזון.
  2. זכויות ירושה - מה שייוותר בעיזבון בן הזוג לאחר איזון המשאבים יחולק בין היורשים על פי דין - לך כבת זוג מחצית מעיזבון המנוח, ולבת מחצית מהעיזבון.

  מדובר בתהליך דו שלבי ומורכב מעט - את מוזמנת להתקשר להסבר מעמיק ואינדיווידואלי יותר.

  תגובה

בפורום זה נדון בשאלות הרגישות העולות סביב ניהול עיזבונו של מוריש שנפטר, ובין השאר בשאלות הבאות: מה הן הוראות דיני הירושה לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים? מהו מנהל עיזבון זמני? כיצד נבחר מנהל עיזבון? באיזה שלב מתמנה מנהל עיזבון? מי מוסמך למנות מנהל עיזבון? מה סמכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן חובותיו של מנהל עיזבון? מה הן זכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן האפשרויות לאיתור יסודי של רכוש ונכסי הנפטר? מה סוג הרכוש שניכלל בעיזבון ואיזה רכוש אינו נכלל בעיזבון? כיצד מתייחס מנהל עיזבון לזכויות בן הזוג שנותר בחיים? כיצד ינוהל העיזבון תוך הגנה שוויונית ונייטרלית על זכויות כל היורשים? כל נושא משפטי אחר הנמצא בתחום העיזבונות, הירושות והצוואות שיעלה, יקבל מענה מתאים.