עד כמה יוכל מנהל עיזבון לייצג נכונה את המנוח? - פורום ניהול עיזבונות

שאלה חדשה
 • אנונימי

  נשלח ע"יאנונימי 22:00, 11 בנובמבר 2013

  שלום ברצוני לדעת האם מנהל עזבון זכאי על דעת עצמו להגיע לפשרה עם אדם אשר חייב למנוח סכום כסף די גדול ובפשרה להגיע להסכם לקבל רק כ-חמישית מהחוב המדובר. בנוסף יש לציין כי כל המוטבים על פי צוואה (אשר עקב סכסוך ממתינים למשפט והכרעה) יודעים בדבר החוב ואף ישנן הוכחות וניתן להעיד בעל פה ובכתב על קיומו של חוב זה ואף בנסיונו של החייב ל"משוך זמן" עד למועד פטירתו של המנוח על אף תחינותיו החוזרות ונשנות להשבת כספו בעודו בחיים. נוסף על כל זאת ברור וידוע קשר ממושך והדוק בין אחד המוטבים לבין בעל החוב - קשה לשים את האצבע עדיין אבל קיים חשש כבד של קשירת קשר ושל "סגירת עניינים" בין המוטב לחייב כך שבעל החוב יוצא נשכר והמוטב מוצא בדרך זו או אחרת את כספי העיזבון בכיסו ולא בקופת העיזבון (יש לציין כי המוטב ואף החייב בעלי ידע בתחום המשפט אשר אותו מנצלים למעשים בלתי מוסריים בעליל) כיצד ניתן לפקח על עניין מסוג זה? כשהכל מרגישים שדמי המנוח זועקים מן האדמה ובמקביל לכך הממונה על העיזבון לא טרח לבור בעניין ולהתמודד עם הצד שכנגד. שכן אם היו מוצגים החומרים והעדויות הרלוונטים התוצאות היו לבטח פחות לטובת בעל החוב והרי עד כמה יוכל מנהל עיזבון לייצג נכונה את המנוח?

  השב
 • 09:13, 15 בנובמבר 2013

  מנהל עיזבון שהגיע להסדר בקשר לחוב של העיזבון, ובמיוחד אם מדובר בחוב משמעותי, צריך לקבל את אישורו של בית המשפט לכך. יש לבדוק אם מנהל העיזבון קיבל את אישורו של בית המשפט. ככל שיש חשש לניהול לא תקין של העיזבון, ולקבלת החלטות לא תקינה של מנהל העיזבון יש להגיש תובענות מתאימות בבית המשפט לענייני משפחה וניתן אף להתנגד להסדר.

  תגובה

בפורום זה נדון בשאלות הרגישות העולות סביב ניהול עיזבונו של מוריש שנפטר, ובין השאר בשאלות הבאות: מה הן הוראות דיני הירושה לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים? מהו מנהל עיזבון זמני? כיצד נבחר מנהל עיזבון? באיזה שלב מתמנה מנהל עיזבון? מי מוסמך למנות מנהל עיזבון? מה סמכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן חובותיו של מנהל עיזבון? מה הן זכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן האפשרויות לאיתור יסודי של רכוש ונכסי הנפטר? מה סוג הרכוש שניכלל בעיזבון ואיזה רכוש אינו נכלל בעיזבון? כיצד מתייחס מנהל עיזבון לזכויות בן הזוג שנותר בחיים? כיצד ינוהל העיזבון תוך הגנה שוויונית ונייטרלית על זכויות כל היורשים? כל נושא משפטי אחר הנמצא בתחום העיזבונות, הירושות והצוואות שיעלה, יקבל מענה מתאים.