• 9 בנובמבר 2016

    סירוב מעסיק למתן אישור שחרור כספים

    שלום,
    עבדתי אצל המעסיק הקודם שלי החל משנת 2012 במשך 4 שנים שבמהלכן הופקדו עבורי כספים לקופת גמל. כאשר ביקשתי למשוך את הכספים הודיעו לי בחברת ההשקעות שאני צריכה אישור שחרור כספים מהמעסיק. כעת המעסיק מסרב לתת לי אישור שכזה בטענה שמשום שאני התפטרתי מיוזמתי אני לא זכאית לכספים האלו ושהם יוחזרו אליו בעתיד.
    האם סעיף 14 לא קובע שגם אם העובד מתפטר מיוזמתו צריך לתת לו את הכספים שנצברו בקופת הגמל? יש קופות מסוימות (אחרי שנת 2012) שהמעסיק יכול לבחור שלא לשחרר לעובד? אני לא יודעת אם להתעקש מול המעסיק על כך שמגיע לי את הכספים הללו או שאכן כמו שהוא טען איבדתי את הזכות עליהם כשהתפטרתי מיוזמתי.

    תודה רבה!

    9 בנובמבר 2016
  • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 11 בנובמבר 2016

    סירוב מעסיק למתן אישור שחרור כספים

    שלום. בעקרון ככל שהכספים לקרן הפנסיה הופקדו מכוח צו ההרחבה לפנסיה חובה, אזי אכן קבוע סעיף 14 על הכספים וכספי הפיצויים בקרן (כל שכן כספי התגמולים) הינם שייכים לעובד גם אם התפטר, אא"כ העובד סיים עבודתו בנסיבות מיוחדות שנקבע לגביהן בפסק דין כי לא קמה לו זכאות לפיצוי פיטורים (מרמה, גניבה וכו'). יחד עם זאת, ההגנה שניתנה מכוח צו ההרחבה על מניעת החזרת כספי הפיצויים למעסיק הינה רק ככל שהעובד לא משך אותם טרם קרות אירוע מזכה כהגדרתו בצו ההרחבה- שזה בעקרון הגעה לגיל פנסיה או ח"ו נכות או פטירה. כך, שאם התפטרת ואת מבקשת למשוך את הכספים שלא בשל אחד מהמקרים האלה- אכן המעסיק צודק והוא זכאי להחזר כספי הפיצויים.

    11 בנובמבר 2016
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?