הפרשות לפנסיה - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • נפתלי

  נשלח ע"ינפתלי 17:59, 31 במרץ 2014

  התחלתי לעבוד בסוף אוגוסט ,החל מהתלוש של ינואר התחלתי לראות ניכוי לקרן פנסיה ב5% וכך גם לגבי שלושת החודשים אחריו ,ביינתים הסניף נסגר לפני כשבועיים, דברתי ושאלתי את החשבת שכר למה התחילו להפריש לי לפני שעברו שישה חודשים למרות שלא הייתה לי פנסיה לפני שהתחלתי לעבוד ,היא ענתה שאוטומטית לפני סוף שנה גנרי החוק מחייב לפתוח פוליסה לעובד והבנתי משאר העובדים שהיא אמרה שבחודש מאי זה אמור להסתדר,האם דבריה הגיוניים ? בכל אופן טלפנתי לחברה שאמורה לנהל את הפוליסה ואמרו שפוליסה על שמי בכלל לא קיימת למרות שהפרשתי ארבעה חודשים והכסף נעלם, מה עליי לעשות האם אוכל לתבוע מתי כדאי? איך? עוגמת נפש ?גניבת כספים שלא כחוק? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  08:45, 1 באפריל 2014

  נפתלי שלום

  ראשית יש לבדוק מה מקור החובה ככל שקיימת ביחסים שבינך לבין המעסיק להפרשות לפנסיה. האם החובה נקבעה בחוזה ההעסקה האישי? האם בהסכם קיבוצי החל על הענף אליו משויך העסק שבו עבדת? או בהעדר חובה מהמקורות האלה- על פי צו ההרחבה לפנסיה חובה.

  בהנחה שמדובר על צו ההרחבה לפנסיה חובה- חובת המעסיק לביצוע ההפקדות בקשר לעובד שהתקבל לעבודה ללא ביטוח פנסיוני פעיל הינה בתום 6 חודשים מתחילת העבודה.

  בכל מקרה, הואיל ולגביך כבר נעשו הפרשות, הגם שלפני הועד הקבוע בצו ההרחבה, הרי שיש לוודא שהן יגיעו ליעדן.

  יש לבדוק לאיזה מוצר פנסיוני צורפת (קרן פנסיה? ביטוח מנהלים) ובאיזה חברה, ואיך ? (האם באמצעות סוכן ביטוח של המעסיק או ישירות). האם יש לך הסכם הצטרפות או אישור על הצירוף.

  האם בתלוש המשכורת שלך רשום שמה של קרן הפנסיה?

  בעקרון ניכוי כספים ממשכורת העובד ואי העברתם לקרן הפנסיה הינה עבירה אשר על פי הוראת סעיף 25ב'(ג) לחוק הגנת השכר קבועה בצידה סנקציה עונשית (קנס או אפילו מאסר).

  בעקרון על פי הפסיקה במצב כזה דרך המלך היא בהעברת דמי הגמולים לקרן הפנסיה בצירוף ריבית פיגורים / פיצוי הלנת שכר (שאותם המעסיק מחויב לשלם לקרן הפנסיה)

  בהצלחה

  אבנר בן חיון, עו"ד

  תגובה
 • 20:11, 1 באפריל 2014

  החובה נקבעה במסמך תנאי עבודה שהוחתמתי(אגב העבודה הייתה ברשת בתי קפה קטנה),הניכוי בתלוש מראה "מגדל מקפת" ואין לי שום הסכם או אישור, מדובר בכמה אלפיי שקלים קטנים ,האם יש שווה ללכת לתביעה ולקבל פייצוים מוגדלים והלנות כספים או תביעת גניבת כספי עובד שלא כחוק כי בעצם הכסף נוכה והלך לכיסו של המעסיק?האם יש תקדימים בנושא?

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  09:07, 2 באפריל 2014


  נפתלי ראשית אתה צריך לבדוק מול קרן הפנסיה באם התשלומים הופקדו שם

  ככל שלא הטופקדו בקרן - ניתן להגיש תביעה נגד המעסיק לביה"ד לחייבו להעביר את התשלומים בצירוף הפרשי ריבית פיגורים / פיצוי הלנה

  כאמור דרך המלך היא הפקדת הכספים בקרן הפנסיה (ואז במקרה כזה הזכאות לתשלומי הריבית וההלנה הינה לקרן) ככל שקימת מניעה להפקדת הכספים לקרן (למשל לא נפתחה על שמך בכלל תכנית בקרן הפנסיה/ חלפה שת מס) אזי אתה זכאי לקבל כספים אלה ישירות אלה בצירוך הפרשי הריבית/ פיצוי ההלנה

  בהצלחה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.