סעיף 14 ופנסית חובה - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • שואלת

  נשלח ע"ישואלת 15:07, 20 באוקטובר 2014

  הבהרה בבקשה: מה הקשר ביניהם? האם כל עובד תחת סעיף 14? האם כל מי שמפרישים עבורו פנסית חובה- אוטומטית נכלל בסעיף 14? קצת מבולבלת ואשמח להסבר.תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון ,מנהל הפורום

  14:13, 23 באוקטובר 2014

  בעקרון חוק פיצוי פיטורים קובע את הזכאות של עובד לקבלת פיצוי פיטורים בעת סיום עבודה בנסיבות שמזכות בפיצוי פיטורים (פיטורין או התפטרות שמזכה בפיצוי פיטורין (על פי המקרים המנוים בחוק פיצוי פיטורים ובפסיקה)).
  הכלל שבחוק פיצוי פיטורים קובע שגובה הפיצוים שווה למשכורתו האחרונה של העובד כפול שנות וותק (משכורת לכל שנת עבודה ובאופן יחסי - כנ"ל). סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים קובע חריג לכלל זה ומאפשר למעביד הקלה מהכלל הזה בכך שהוא קובע שאם המעסיק הפקיד כספים לקופת גמל לקצבה או לפיצויים ונקבע כי כספים אלה יבואו 'במקום' מחויבותו של המעסיק לתשלום פיצוי פיטורים, אזי המעסיק פטור מתשלום פיצוי פיטורים, בכפוף לגובה המשכורת שממנה הפקיד כספים ולתקופה שבגינה הפקד כספים והכל בלבד שהדבר (החלת סעיף 14) יקבע בהסכם קיבוצי או בהסכם אישי שקיבל אישור של העבודה.
  בעקרון יש 'אישור כללי' שפרסם שר העבודה לענין תחולת סעיף 14 שאם מעסיק ועובד מעוניינים- הם יכולים לקבוע שהוא יחול עליהם.
  במקביל, כיום, המקור הנורמטיבי העיקרי הקובע חובת ביטוח פנסיוני הינו צו ההרחבה לפנסיה חובה אשר קבע בתוכו את החלת הכלל של סעיף 14 הנ"ל.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.