חישוב זכויות פנסיוניות - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • שרית

  נשלח ע"ישרית 08:47, 29 ביוני 2015

  היי, גיליתי שהמעסיק דלי לא שילם לי פנסיה למקות שניכה לי מהמשכורת חוץ מפעם אחת לפני שנה וחצי. רציתי לדעת כיצד מבוצע חישוב ההפקדות? מהמשכורת ברוטו או נטו שלי וכיצד עליי לחשב את איבוד הזכויות הפנסיוניות שלי (הבנתי שזה ריבית דריבית ואין לי מושג מה זה אומר) אבל איך עליי לחשב את התשואות שהפסדתי ואיני יודעת מה עוד עליי לחשב שהפסדתי בתהליך? תודה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  11:08, 29 ביוני 2015

  חישוב ההפקדות נעשה מהמשכורת ברוטו (אולם רק מהרכיבים שהם רכיבים לפנסיה בהתאם להסכם העבודה / הסכם קיבוצי ככל שחל ובהעדר אחד משני אלה לענין הפנסיה- בהתאם לצו ההרחבה לפנסיה חובה (ניתן לאתרו בחיפוש פשוט בגוגל). יש לדעת כי אי תשלום דמי גמולים לקרן פנסיה על ידי מעסיק הינו בניגוד לחובתו שמכוח צו ההרחבה לפנסיה חובה וככל שניכה את חלקך ממשכורתך ולא העביר אותה לקרן הפנסיה מדובר על עבירה על הוראות סעיף 25ב' לחוק הגנת השכר שבצידה סנקציה פלילית קשה (כספית ואף עד כדי עונש מאסר). הנזק בענין זה אינו מסתכם בדמי הגמולים שהיה אמור שלם לך ובתשואה שהיית מקבלת על הכספים (ניתן לבדוק את התשואה שהשיגה הקרן שהיתה מיועדת להיות להפקדות באתר אגף שוק ההון בגין התקופה לה היית זכאית להפקדות) אלא גם באי מתן כיסוי ביטוחי לאותה תקופה (וככל שלא אירע מזכה בתשלום פנסית נכות ח"ו הרי שנזקו של המעסיק הצטמצם) וכן לאי צבירת תקופת אכשרה למחלה קודמת (בגין אירוע נכות או פטירה שאירעו בתקופת הביטוח בקרן ושמקורם במחלה/מום/תאונה שקדמו למועד ההצטרפות לקרן- דורשות קרנות הפנסיה תקופת חברות מינימלית ('תקופת אכשרה') בת 60 חודשים. אי הפקדה של דמי גמולים במועד פוגעת בזכות העובד לצבירה בינתיים של תקופת האכשרה הזו כי גם אם יפקיד המעסיק את דמי הגמולים היום, לא תיצבר לזכותו של העובד תקופת האכשרה בגין התקופה שהיו אמורים דמי הגמולים להשתלם). כמו כן, קיים נזק של אי זיכוי מס בגין ההפקדות שנוכו משכרך.

  תגובה
 • 12:12, 29 ביוני 2015

  תודה. אם כך המעביד צריך לשלם לי בגין כל אותם דברים שציינת? אבל איך אני אדע איזה סכום לדרוש שמגיע לי אם אינני יודעת את החישוב?

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  12:20, 29 ביוני 2015

  את יכולה לחשב את המשכורת שממנה יש לבצע את ההפרשות. בגין שנת 2014 שיעור הפרשות מעסיק הינו 6% ברכיב הפיצויים מהמשכורת להפרשות ו-6% בגין רכיב תגמולי מעסיק (אם המעסיק ניכה את חלקך מהמשכורת (ניתן לראות זאת בתלוש השכר) אז יש להוסיף את חלקך (5.5% מהשכר להפרשות). ולצבור בגין כל חודש את התשואה שנשאה הקרן באותה חודש וזאת באופן מצטבר עד למועד התשלום בפועל (למשל, ההפקדות בגין חודש התשלום הראשון היו אמורות להיות 1,000 ש"ח אז על זה צריך לחשב את התשואה שהשיגה הקרן בכגין אותו חודש. בחודש השני הצבירה בקרן היא כבר, 2000 ש"ח (1,000 בגין החודש הראשון ו-1,000 בגין החודש השני) פלוס התשואה בגין החודש הראשון ועל זה צריך הוסיף את התשואה בגין החודש השני וכן הלאה (בעקרון יש לנכות דמי ניהול מהצבירה ומההפקדות (מקסימום של 0.5% לשנה בגין דמי ניהו מצבירה ו-6% בגין ההפקדות) וכן דמי סיכון). לגבי הרכיבים הנוספים לא ניתן להעריך אותם במדויק ויש לבקש בגינם פיצוי כללי

  תגובה
 • 14:14, 5 ביולי 2015

  תודה. החישוב של התגמולים הוא מהשכר בסיס בלי נסיעות? איך אדע כמה תשואה היתה כל חודש בקרן פנסיה ואילו נתונים עליי לבקש מהקרן פנסיה על מנת לעשות חישוב? כמה אתה חושב עליי לבקש באופן כללי אם לצורך הדוגמא יוצא לי 5,000 ש״ח.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  16:47, 5 ביולי 2015

  ההפרשות הן מהמשכורת ללא רכיב הנסיעות. ניתן לבדוק את תשואת הקרן באתר אגף שוק ההון- http://gemelnet.mof.gov.il/views/dafmakdim.aspx. בסכום התביעה את צריכה לתבוע את דמי הגמולים שלא שולמו, את התשואה שהיתה מושגת על הכספים אילו הופקדו במועד, את הנזק באי צבירת תקופת אכשרה בגין התקופה שלא שולמו בה דמי גמולים (רכיב קצת לכימות נראה שדיש להתייעץ עם אקטואר בענין זה) וכו' כמפורט בתשובה הראשונה. מומלץ להיוועץ בעו"ד או לכל הפחות בשירותי סיוע שונים העומדים לטובת עובדים

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.