• 11 בינואר 2016

ההפקדות לקרן במצב של פיטורין ומחלה

עבדתי אצל מעסיק מס' שנים. כל משך תקופת העבודה המשכורת המבוטחת שלי הייתה לגבי מלוא השכר.

חודש 12/2013 היה החודש האחרון לעבודתי. בחודש זה הייתי חולה והמעסיק פיטר אותי לפני תום החודש.
    ובנסיבות אלה בחודש זה ההפקדות לקרן שהורידו מתלוש שכרי ושל המעסיק היו בשיעור של כמחצית מבדרך כלל.
    והקרן רשמה בדוח השנתי לגבי חודש 12/2013 בלבד משכורת מבוטחת בשיעור מחצית מזו שבד"כ.

מחודש 12/2013 אני לא עובד ולא הופקד בעבורי דבר לקרן הפנסיה, ורציתי לוודא שאין ברישום המתואר לעיל בכדי לבלבל ולהקטין את היקף הכיסוי הביטוחי שלי?

תודה

11 בינואר 2016
  • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 11 בינואר 2016

הקרן רושמת את היקף את דמי הגמולים שהגיע עבור חודש העבודה/ חלקיות חודש העבודה. ככל שדמי הגמולים נמוכים יותר מחודשים קודמים זוהי המשכורת המבוטחת. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון כי משכורת קובעת לפנסית נכות ושאירים נקבעת על ידי ממוצע של שלוש המשכורות האחרונות או במקרה של ירידה בהשתכרות כתוצאה מהאירוע שבגינו מבקשים לקבל פנסית נכות - ממוצע של 12 המשכורות האחרונות, לפי הגבוה

11 בינואר 2016
    • 11 בינואר 2016

בהמשך לתשובתך רציתי לחדד עניין המחלה:
      הרי בגין מחלה המעביד משלם שכר מופחת (לפי חוק). להבנתי זה לא אמור להקטין את הכיסוי הביטוחי.
      מדובר בשכר מוקטן חד פעמי בגין מחלה. ככל ששולם שכר לפי חוק ימי מחלה- האם זה מקטין את הכיסוי הביטוחי?

תודה רבה על ההתייחסות .

11 בינואר 2016
      • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 12 בינואר 2016

זה אמור, הואיל ובפועל משולמים דמי גמולים ממשכורת יותר נמוכה. אם כי יתכן וההפרש הינו זניח. למשל אם המשכורת החודשית הרגילה היא 10,000 ש"ח ובגין חודש מסויים היית ביום מחלה ואתה זכאי לתשלום דמי מחלה בהתאם לחוק, אזי השכורת באותו חודש היתה נמוכה בכ-500 ש"ח הואיל ובגין יום מחלה הראשון על פי חוק דמי מחלה לא משלמים שכר,

12 בינואר 2016
    • 11 בינואר 2016

תודה על המענה, רציתי לוודא שהבנתי נכון:
      1) מתשובתך הבנתי שגם אם רשום במסמכי הקרן השונים לגבי אותו חודש בעייתי שהמשכורת המבוטחת בחודש זה הינה X (כפי המשכורת המבוטחת ביתר החודשים), אין לכך משמעות מאחר ומה שקובע את המשכורת המבוטחת (קרי את הכיסוי הביטוחי) זה אך ורק ההפקדות שבוצעו בפועל. האם הבנתי נכון?

11 בינואר 2016
      • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 12 בינואר 2016

לא הבנת נכון. מה שקובע את המשכרות המבוטחת בחודש מסוים בקרן פנסיה זה הכפלה של דמי הגמולים שהתקבלו בפועל בשיעור (אחוז) דמי הגמולים שהופרשו ומזה מחלצים את המשכורת. במילים אחרות המשכורת המבוטחת היא המשכורת שממנה שולמו דמי הגמולים (ברכיב התגמולים (להבדיל מרכיב הפיצויים שהוא לא מבוא בחשבון לצורך חישוב המשכורת המבוטחת)) בפועל (אם שיעור רכיב התגמולים עובד ומעסיק הינם 11.5% (5.5% עובד ו-6% מעסיק) אזי יכפילו את הסכום שהתקבלו בגין רכיבים אלה ומזה זה תחולץ המשכורת המבוטחת

12 בינואר 2016
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?