רקע פלילי של מועמדים - פורום בחירות ומימון מפלגות

שאלה חדשה
 • אס

  נשלח ע"יאס 13:28, 17 בפברואר 2013

  בעיר פתח תקווה התחילו להציג שלטים של מועמדים שרצים לבחירות העירייה. האם כל מועמד שמעוניין להיבחר נבדק הרקע הפלילי שלו?

  השב
 • מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

  עו"ד ישעיהו אתגר,מנהל הפורום

  21:50, 22 בפברואר 2013

  המועמדים בבחירות טרם נרשמו עדיין. ההרשמה תיעשה רק בעוד מספר חודשים - במועד החוקי של פתיחת מערכת הבחירות, ובסמוך לכך תיעשה הרשמת המועמדים לראשות הרשות המקומית (ראש עיר, ראש מועצה מקומית) ולחברי המועצות. הדרישות מהנרשמים אינן כוללות בדיקה של הרקע הפלילי, כמו שאינן כוללות בדיקה של המצב הבריאותי - אולם פסול להבחר מי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון, ואנשים נושאי קלון כזה אינם רבים, ודבר קלונם ידוע ברבים. לגבי פרסומים שכבר החלו בשלב כה מוקדם לקידומם של מועמדים ("תעמולת בחירות") - אלה בודאי שאינם כפופים לבדיקה מקדמית. למעשה גם מי שבפועל לא יוכל לכהן, אף אם ייבחר - כגון: שאינו תושב העיר - בשלב זה אין המחוקק מונע ממנו פרסומים ככל רצונו ויכולתו (שאין בהם הונאת הציבור או עבירה על איסורים עפ"י דינים שונים); באשר לסיעות קיימות ורשימות השייכות למפלגות - פרסומים כאלה, מבחינת עלותם הכספית, כפופה כבר למגבלות דיני המימון של מערכת הבחירות ושל המפלגות בכל ימות השנה. כאן המקום לציין כי מועמדים שמתכוונים ופועלים "לרוץ" שלא מטעם מפלגה או סיעה קיימת - עדיין משוחררים בשלב מקדמי זה מהוראות הפיקוח של מבקר המדינה - ומשרדו טורח עתה להכין כללי פיקוח גם על אלה, המיועדים להכנס לתוקף בסביבות חודש מאי 2013.
  בעקרון מסגרות הפיקוח הולכות ומתהדקות, וכנראה יגיעו גם לנושא שעלה בשאלה - ולטעמי האישי מוטב לצמצם התערבות גוברת זאת בחירות ההתמודדות ובחופש התמרון של המשתתפים במערכת הבחירות.

  תגובה
מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מנהל הפורום: אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מייסד משרד אתגר ושות' - אחד מעוה"ד המובילים בישראל בתחום דיני הבחירות ומימון הבחירות, המעניק ייעוץ
למידע נוסף

077-9971396 חיוג
הודעה

אנו בפתחה של "עונת הבחירות" שתמשך עד לסוף שנת 2013, ונראה את אותותיה בהרבה מאד ביטויים, סממנים ואירועים הקשורים במישרין ובעקיפין עם הבחירות.

תחילה הבחירות לכנסת – ובצמוד לאחריהן:  בדיקה ופרסום של התוצאות, מו"מ קואליציוני, הקמת ממשלה, הבאת תקציב ואישורו ע"י הכנסת החדשה והתמודדות ציבורית ופרטית עם צרכי הפרט והמדינה.

תוך כדי התמודדות זאת עלינו לשמור על המודעות לכך שזה ביתנו המשותף, ועלינו לטפחו ולשמרו ביחד.  גם לכך -  תוך ציון המהמורות בדרך -  אנו נייחד דברים ראויים.

כבר במקביל אנו נערכים להמשך "החגיגות" הדמוקרטיות: בחודש אוקטובר תתקיימנה הבחירות לעיריות ולמועצות המקומיות. עוד קודם לכן תתקיימנה הבחירות המקדימות -  ה"פריימריס" -  לעצם בחירתם של המועמדים

בכל אלה פורום זה יעסוק וילווה את ציבור הקוראים, המגיבים והמשתתפים מכל הסוגים -  תוך ביטויי ערנות, עדכון והשתתפות של אזרחות פעילה, ונושאים חיוניים:  כמו -  מימון הבחירות.

בינתיים נזמין את כל באי הפורומים בפועל ובפוטנציאל להצטרף אלינו ולהגדיל ולהעצים את חילופי המחשבות, הדעות, המידע וההרגשות -  לתפארת הדמוקרטיה הישראלית.