קביעת שמאות מגרש במרחב הכפרי - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • זאבי

  נשלח ע"יזאבי 23:20, 29 באוגוסט 2013

  בהרחבת קיבוץ שבו אני מתגורר נקבעה שמאות המגרש כשמאות "מגרש לא מפותח" באופן ישיר ולא על ידי חילוץ עלויות הפיתוח מתוך ערכו השמאי של המגרש המפותח. כך עולה מבירור שנערך עם ממ"י. עוד עולה מהבירור ששמאי כלל לא היה בשטח והשמאות בוצעה לפי ערכי קרקע של קיבוץ אחר, סמוך (בעל תוואי קרקע שונה), שגם בו נקבעה השומה שלא לפי בדיקת שמאי. האם רשאי המינהל לקבוע שומות באופן שכזה ללא הוצאת שמאי לשטח ? האם רשאי המינהל לקבוע שומות למגרש לא מפותח שלא על ידי פעולת חילוץ עלות הוצאות הפיתוח משווי המגרש המפותח? תודה

  השב
 • 08:40, 30 באוגוסט 2013


  זאבי שלום רב

  יש מספר שיטות שעל פיהם השמאים נותנים את שמאותם, שווי רכישה ו/או כול נושא תשלומי המיסים למנהם.

  אחת השיטות היא שיטת ההשוואה לקרקעות זהות או דומות עם אותם איפיונים, לפחות כמה שיותר קרוב.

  השיטה לתקוף את השמאות של המנהל היא להעמיד שמאות נגדית שלך ואז לראות אם יש פערים בין שתי השמאויות. זה עולה כסף אולם אם אתה חושב שנעשה לך עוול אז זו זכותך כמובן .

  עו"ד רון שוורץ

  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.