דמי היתר או העברת בעלות - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
  • שמי

נשלח ע"ישמי 08:33, 24 בנובמבר 2013

שלום, אני עומד לפני רכישת מגרש לבנייה עם שותף. מדובר במגרש בשטח כ-500 מ"ר בבעלות של קק"ל. כרגע בנוי בית ישן בערך 120 מ"ר. ידוע לנו שיש לשלם דמי היתר אם בונים מעל 240 מ"ר. (31% מערך התוספת) מצד שני יש את הרפורמה שמאפשרת קבלת בעלות מלאה על הקרקע תמורת כ-3-4% מערך הקרקע. המנהל טרם פנה אל החוכרים של מגרש זה בהודעה שניתן לקבל את הבעלות על הקרקע. קראתי שלגבי אדמות קק"ל יש עיכוב היות ומסודות קק"ל טרם אשרו את הרפורמה. ראיתי החלטת ממ"י מסוף 2012 שקובעת שחוכרי קק"ל יוכלו להינות מזכויות הרפורמה גם מבלי שהבעלות הועברה אליהם במלואה. השאלה שלי היא: אם אנו רוצים לבנות, מה נצטרך לשלם? דמי היתר או דמי העברת בעלות?

השב
  • 09:03, 24 בנובמבר 2013

שמי שלום רב

אכן יש עיכוב מסויים בהחלטת קק"ל אבל לך זה לא צריך לשנות.

אני מבין שיש לך עו"ד שמלווה אותך בקניה וזה למנוע כשלים ותשלומים מיותרים. בכול מקרה אתה תצטרך לשלם ע"פ ההסכם שחתום עליו בעל /החוכר/השוכר של הקרקע. תצטרך לפעול ע"פ ההסכם עליו חתם. תוכל גם לפנות לשמאי מקרקעין שיתן לך חו"ד על גובה התשלום הצפוי.

בד"כ יש דמי הסכמה והם לא נמוכים. מה שצריך אם זה באזור המרכז הרבה סבלנות בעבודה מול רשות מקרקעי ישראל.

עו"ד רון שוורץ

מנהל הפורום

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.