רכישת בעלות על קרקע לפני שהתכנית החדשה תאושר סופית - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • שמעון

  נשלח ע"ישמעון 21:33, 23 באוקטובר 2014

  השכונה שלנו,במרכז הארץ, עוברת התחדשות ובמסגרת זו תתאפשר תוספת יח"ד על המגרש שברשותינו. 1. האם בשל ההשבחה כדאי להזדרז ולרכוש הבעלות על הקרקע לפני שהתוכנית החדשה תאושר סופית? מה המשמעות אם אשלם אחרי אישור התוכנית. 2. כיום מגרש עד 540 מ"ר פטור מתשלום, האם יש כוונה בעתיד, ככל הידוע כמובן, להגדיל את שטח המגרש הפטור מתשלום? 3. אודה להיתייחסות

  השב
 • 07:54, 24 באוקטובר 2014


  שלום רב

  לגבי שאלה 2 אין לי ידיעה על כוונה יש רעיונות שונים עדיין אין החלטות או כיוון.

  לגבי שאלה 1 חסרים לי הרבה מאוד פרטים, באיזה עיר מדובר האם בנוי על המקרקע ואיזה התחדשות עירונית מדובר גם חיזוק מבנה במסגרת תמ"א 38 זו התחדשות עירונית או פינוי בינוי . באופן כללי כשיש תוכנית חדשה משלמים השבחה למעט בחוקים שיש פטור מסויים מהתשלום כמו למשל ע"פ תמ" 38, הבעלות על הקרקע לא חשובה. מי שמשלם את ההשבחה הוא בעל הקרקע והמימוש של זה בד"כ במכירה.
  בברכה
  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום
  050-7249020

  תגובה
 • 18:13, 24 באוקטובר 2014

  תודה על המענה, מדובר בהרצליה בהגדלת מס' יח"ד למגרשים גדולים עם בתי קרקע קיימים. השאלה- מעבר לתשלום לעיריה על היטל השבחה בבניה הנוספת או בעת המכירה האם נדרש תשלום בנוסף גם למינהל ולכן כדאי לממש את הבעלות על הקרקע מהמינהל לפני שהתוכנית תאושר?

  תגובה
 • 07:35, 26 באוקטובר 2014

  שמעון שלום רב

  בד"כ עם שינוי יעוד קרקע מכל צורה רשות מקרקעי ישראל דורש תשלום על הגדלת / הרחבת /שינוי הזכויות.

  המנגנון לתשלום נימצא בהסכם החכירה שלך או של הבעלים עם ר.מ.י. התשלום יתבצע עם הגשת בקשות להיתרים .

  בברכה
  רוו שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.