• 25 במאי 2013

  חלון לא חוקי בקיר משותף

  שלום רב,

  אנחנו גרים בבית פרטי. בבית שצמוד אלינו (קיר משותף, לשכן שתי קומות ואנחנו קומה אחת) תמיד היו מספר חלונות קטנים לא חוקיים בקומה השנייה שהשקיפו לחצר שלנו עוד כשקנינו את הבית לפני 4 שנים. החלונות היו קטנים ואטומים ולא הפריעו לנו.
  עכשיו השכן על דעת עצמו הרחיב את אחת החלונות משמעותית והחליף לזכוכית רגילה.
  מה הדרך הכי נכונה מבחינתנו לפעול?
  ודבר נוסף - אם כשנרצה לבנות על הקרקע שלנו נחוייב בנסיגה מהקיר המשותף של השכן בגלל החלונות שלו? (בתב"ע מוגדרת נסיגה 0 מהצדדים).

  המון תודה.

  25 במאי 2013
 • מנהל הפורום עו"ד דניאל רותם 26 במאי 2013

  חלון לא חוקי בקיר משותף

  תקנה 2.23 של התוספת השנייה של תקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות) תש"ל - 1970קובעת:- " לא ייבנה חלון בקיר על קו גבול צדדי או אחורי של נכס".
  לפיכך, אם החלון נבנה בקיר גבול צדדי של הבית הגובל בביתך, הרי שהוא נבנה בניגוד לדין אפילו אם הוועדה המקומית נתנה לו היתר בנייה. כלומר, את זכאית לעתור לבית המשפט בתביעה למתן צו הריסה או כל סעד אחר ובלבד שתוכלי לשכנע את בית המשפט כי עקב החלון שבנה השכן נגרמת לך אי- נוחות.
  בפסק דין ישן משנות ה-80 של המאה הקודמת קבע בית המשפט העליון ( מפי כב' השופטת דאז שושנה נתניהו ) כי " מי שנפגע עקב הקמת מבנה ללא היתר או עפ"י היתר שאינו חוקי זכאי לסעד, ובכלל זה סעד של צו הריסה או צו מניעה, אף אם הפגיעה אינה מגיעה כדי מטרד. די לו שיראה שנגרמה לו "אי נוחות" ( ר"ע 62/83 בעל טכסא נ' גונן ואח' פ"ד ל"ח (1) 281, 283 ).

  את יכולה גם להתלונן במחלקת הפיקוח על הבנייה ברשות המקומית במקום מגוריך. קרוב לוודאי כי השכן לא קיבל היתר לבנייה החלון ואפילו אם הוא קיבל היתר לבניית החלון הרי שהיתר זה אינו חוקי ודינו להתבטל.

  בכל מקרה, עליך לפעול במהירות ובנחישות שכן אם לא תעשי זאת בהקדם, יוכל השכן לטעון כי בעצם השלמתך עם הבנייה הסכמת עמה והשיהוי יפעל לרעתך.

  26 במאי 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?