• יוני

  נשלח ע"ייוני 19:12, 5 באפריל 2014

  שלום, כיום אני שכיר בחברת הייטק, לפני כשנה סיימת את לימודי התואר השני במדעי המחשב בתחום: אלגוריתמים. כעת אני מתלבט לגבי שני הכיוונים הבאים: א. אני שוקל להקים חברת סטארט-אפ עם חברים, יש לנו מספר רעיונות. ב. אני גם שוקל להתחיל דוקטורנט במדעי המחשב (לאחר שסיימתי את לימודי התואר השני במדעי המחשב לפני כשנה). במידה ואלמד לדוקטורנט אקבל מלגת מחקר (מלגת מחיה) על סך כ- 6,500 עד 7,500 ש"ח בחודש מהאוניברסיטה. לימודי הדוקטורנט הם בתיאוריה של מדעי המחשב (אלגוריתמים) ואינם קשורים באופן ישיר לרעיונות שיש לי ולחברי לגבי סטארט-אפ. שאלותיי הם: 1. האם ניתן לשלב גם לימודים לדוקטורנט עם מלגת מחקר (האוניברסיטה תשלם לי כ- 6,500-7,500 ש"ח לחודש) וגם הקמת חברת סטארט-אפ עם חברים? האם אין סיכון שבמידה ויצליח הסטארט-אפ, תבוא האוניברסיטה ותדרוש אחוזים מערכו של הסטארט-אפ? האם האוניברסיטה יכולה לעשות זאת גם אם נושא המחקר שלי באוניברסיטה לא קשור באופן ישיר לתחומי העיסוק של הסטארט-אפ? איזה אחוז יכולה האוניברסיטה לדרוש? האם לימודי הדוקטורנט במקביל באוניברסיטה יכולים להוות בעיה במידה ונרצה לרשום פטנטים במסגרת הסטארט-אפ? מה אתה יכול להמליץ לי על מנת שיהיה ניתן לשלב את הקמת חברת הסטארט-אפ ולימודי הדוקטורנט מבלי שהאוניברסיטה תבוא עם דרישות לזכויות על חלק מחברת הסטארט-אפ בעתיד? 2. בבואי למשקיעים, לבקש מהם שישקיעו בחברת הסטארט-אפ: - האם לימודי הדוקטורנט יכולו להוסיף לסיכויים להשקעה, כיוון שהמשקיעים יתרשמו שמדובר באדם "רציני"? - או לחלופין, האם זה יכול לגרוע מהסיכויים להשקעה, כי המשקיעים יחששו שהאוניברסיטה תבוא עם דרישות שהיא זכאית לחלק מערך הסטארט-אפ, ושעלולים להיות בעיות בנושא של פטנטים? וגם המשקיעים יכולים לחשוש שלא אשקיע את מירב המאמצים בסטארט-אפ אלא בלימודים? אודה לתשובתך, יוני

  השב
 • 16:54, 7 באפריל 2014

  ליוני שלום, לחשש שלך שהאוניברסיטה תדרוש זכויות באמצאה שאתה תמציא/תפתח בזמן עבודתך כדוקטורנט יש בהחלט על מה לסמוך. כדוגמא, התקנון של הן של רמות, זרוע היישום של אוניברסיטת תל אביב והן של ידע, זרוע היישום של מכון ויצמן מגדירים "אמצאת שירות" ככוללת אמצאות אשר סטודנטים, מדענים וכו' הגיעו אליה תוך "ניצול משאבי האוניברסיטה". הנטל יהיה עליך להוכיח שלא ניצלת את משאבי האוניברסיטה גם אם האמצאה לא תהיה בתחום המחקר אשר תבצע באוניברסיטה. משקיעים בהחלט יכולים לחשש אף הם מדרישה עתידית של האוניברסיטה לזכויות. השיעור המקובל לאוניברסיטה הוא של 60% ולממציא/ים 40%. עבודה במקביל עם גופים פרטיים דורשת אף היא הסכמה של הרכז האקדמי ולכן לפי דעתי כדאי שתפנה לרכז האקדמי עוד לפני תחילת הדוקטורט כדי להגיע להסכם על עבודה מקבילה בסטארט אפ ועל החרגה של נושאי הפיתוח של הסטארט אפ מזכויות האוניברסיטה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל סגל ארנולד

מנהל הפורום: עו"ד מיכל סגל ארנולד

עו"ד בתחום הקניין הרוחני, דיני תאגידים ודיני טכנולוגיה ומשלבת את הידע המשפטי שלה עם הידע והניסיון הע
למידע נוסף

077-3169239 חיוג
הודעה

 מטרת הפורום ללוות אתכם, יזמים ובעלי רעיונות המעוניינים להקים חברות הזנק (סטארט אפ) משלב הרעיון ועד שלב הביצוע, לעזור לכם להימנע מטעויות קריטיות (למשל - לאבד זכויות ברעיון) ולהגיע להקמת החברה שלכם בשלום. יש חשיבות רבה באיסוף ידע בכל שלבי חברת ההזנק שכן ככל שתהיו מודעים יותר ובעלי ידע כך ייחסכו מכם טעויות ותוכלו להגיע מהר יותר להקמת החברה שלכם. 

 

אין לראות במידע הניתן בפורום ייעוץ משפטי אלא מידע כללי בלבד, שכל העושה בו שימוש עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.