מס שבח על דירה שניתנה במתנה - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • שאילתא

  נשלח ע"ישאילתא 22:39, 20 בנובמבר 2013

  שלום. לפני שנה וחצי נתתי במתנה דירה לבני. את הדירה רכשתי בשנת 1983 במחיר 105,000 דולר (כולל 3,500 דולר מס רכישה). כעת רוצה בני למכור את הדירה במחיר 1,290,000 ש"ח והוטל עליו מס שבח בסך 72,000 ש"ח (מהם 58,000 ש"ח אינפלציה). זו הדירה היחידה ברשותו של בני, והוא לא מכר שום דירה בארבע השנים האחרונות. אם כך, האם הוא זכאי לפטור ממס שבח? תודה על העזרה.

  השב
 • 23:35, 23 בנובמבר 2013

  ערב טוב. החוק קובע תקופות צינון שונות בעת מכירה של דירה שהתקבלה במתנה, זאת כדי למנוע תכנוני מס לא לגיטימיים. כשהמדובר על מכירת דירה שהתקבלה במתנה מהורה, יש לבחון את תקופות הקבועות בחוק בטרם מכירת הדירה, ללא כל קשר האם הבן מכר דירה בעבר בפטור ממס. כך לדוגמא במידה ובנך נשוי והוא מתגורר בדירה, הרי שתקופת הצינון הנה שנה אחת ממועד קבלת המתנה, אחרת התקופה ארוכה יותר. מאחר והעובדות אינן ידועות לי לא ניתן להשיב לשאלתך באופן פרטני.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.