לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
ערן

אחוז השתתפות לפי קומה בהתקנת מעלית

בנין 3 קומות בחיפה ללא ק. קרקע. מה אחוז ההשתתפות לקומה המקובל בהוצאות ההתקנה? שאלה נוספת: אני בקומה 3 ורוצה להוסיף ממד. שני שכנים מתחתי לא מעוניינים כרגע, ובגלל שצריך ש70% מקירות הממד יהיו מחוברים לקרקע, אני בודק את האפשרות לבנות על הגג המשותף, בהנחה שהדבר אפשרי. האם גם במקרה כזה יש לשלם לשכנים על השימוש בגג? איך נקבע התשלום?

אסף מנסנו

שלום ערן, לנושא התקנת המעלית, נדרשת הסכמה של 2/3 מדייירי הבנין זאת בהנחה שאין פגיעה מהותית בדירות אחרות בבנין או ברכוש המשותף וכמובן שההתקנה כפופה לקבלת היתר ואישור מוסדות התכנון. הוצאות ההתקנה, בגדול.. חלות על מי שהחליטו על התקנת המעלית. שים לב, שההוצאות השוטפות בגין אחזקת המעלית חלות על כל דיירי הבנין, כל דייר לפי חלקו ברכוש המשותף (תוכל לראות את החלק היחסי של כל דירה כמצוין בנסח טאבו). תוספת ממ"ד - אני מבין שהדירה שלך מהווה את הדירה העליונה בבנין, לכן תחילה אני מציע לבחון את המצב התכנוני החל על החלקה ולבדוק האם קיימת תכנית בנין עיר המאפשרת לפי הוראותיה לבנות חדר על הגג. במידה וכן, תצטרך לקבל את הסכמת השכנים, לא מן הנמנע שחלק מהדיירים ידרשו תשלומי איזון בגין בניה על שטח משותף. שמאי מקרקעין יכול לבחון את גובה התשלומים. אציין כי לא פעם נתקלתי במצבים של שכנות טובה ולא שולמו תשלומי איזון. שים לב שעל גג הבנין תוכל להגיש תוכנית בקשה להיתר לבניית חדר מחוזק ולא ממ"ד (עם כניסה מתוך הדירה הקיימת). בברכה, אסף מנסנו שמאי מקרקעין

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום שמאי מקרקעין