לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
אבי

סגירת מרפסת והרחבת סלון בדירה

שלום אסף! ברצוני לרכוש נכס. מדובר בנכס יד שניה. בנכס שברצוני לרכוש סגרו מרפסת ואת הקיר שהפריד בין המרפסת לסלון שברו וכך בעצם האריכו את הסלון. כאשר אני מגיש הצעה עבור הנכס, האם אני מתייחס לנכס אחרי סגירת המפרסת בתור נכס שיש לו מרפסת או נכס ללא מרפסת? (אני מניח שבתכניות לא השתנה כלום) בנוסף, האם בנוסח הטאבו בהכרח אוכל לבדוק האם ישנה אזהרה כלשהי בעקבות סגירת המרפסת או לא בהכרח?

אסף מנסנו

אבי שלום, קיימות לא מעט דירות, בעיקר בערים הוותיקות, ששטחי המרפסות נסגרו, באופן יזום ע"י הדיירים ללא היתר וכך הפכו לחלק אינטגרלי מדירת המגורים. מדובר במעיין "נוהג" שלא נאכף ע"י רשויות הפיקוח והועדה המקומית. המצב החוקי נבחן בהתאם למצוין בהיתר הבניה. ככל והשטח הנ"ל מסומן בתכנית ההיתר (גרמושקה) כמרפסת ולא כשטח למגורים הרי שמדובר בעבירת בניה. מומלץ לבצע בדיקה בוועדה המקומית, לנתח את המצב התכנוני החל על הנכס, ולבחון האם קיימת אפשרות להסבת שטח המרפסת לשטח מגורים. באומדן שווי למטרת בטוחה (משכנתא),ייתכן ושטח המרפסת יובא בחשבון במקדם (אקו')הראוי לשטח מרפסת אשר נמוך בהשוואה לשטח עיקרי למגורים. בטרם הגשת הצעה, אני ממליץ לנתח באופן מעמיק את עסקאות המכר שדווחו באחרונה לרשות המיסים. אני כשמאי, בודק את העסקאות שדווחו ומנתח כל עסקה ביחס לתכנית ההיתר (שטח עיקרי, מרפסת, חצר וכיו"ב) ולבסוף מגבש שווי למ"ר בנוי. אין קשר בין רישום הערת אזהרה בטאבו לסגירת המרפסת. אתה מוזמן ליצור איתי קשר ואנסה לסייע יותר, בברכה, אסף מנסנו, 054-4812854.

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום שמאי מקרקעין