קביעת דרגת אי כושר להשתכר בנכות כללית? - פורום ביטוח לאומי

שאלה חדשה
 • משה

  נשלח ע"ימשה 06:05, 5 בדצמבר 2012

  קביעת הצימצום בהשתכרות נעשית לפי סעיף 195 לחוק המוסד לביטוח לאומי. גם דרגת אי כושר להשתכר מוזכרת בסעיף195 לחוק המוסד לביטוח לאומי. ככה כתוב, ציטוט: "(לאי-כושר או להפחתת הכושר כאמור ייקרא בחוק זה- אי-כושר להשתכר)." לעומת זאת יש סעיף 209 לחוק שקובע דברים נוספים א משלימים בקביעת דרגת אי הכושר. שם כתוב כך- ציטוט: "(ב) בהחלטתו יביא פקיד התביעות בחשבון גם את השפעת ליקויו של התובע על יכולתו לחזור לעבודתו במלואה או בחלקה, ועל יכולתו לבצע עבודה אחרת או לרכוש מקצוע חדש מסוג העבודות או המקצועות שהתובע מסוגל לעסוק בהם והתואמים את כושרו הגופני ומצב בריאותו, וזאת לאחר שרופא מוסמך ופקיד שיקום שהמוסד הסמיכו לכך חיוו דעתם בכתב לענין זה; פקיד התביעות לא יביא בחשבון אם הוצעה לתובע עבודה או אם לא השתלב בעבודה כאמור." השאלה המשפטית האם סעיף 195 וסעיף 209 צריכים לעלות בקנה אחד, ואם יש מצב של נכה שעובד ומרויח שכר נמוך לחודש כגון 1000-1500 ש"ח , האם לא תיקבע לו דרגת אי כושר של 75% --המניבה קצבה מלאה? האם המוסד לביטוח לאומי יכול להתעלם מהשכר בפועל?- ולהסתמך רק על סעיף 209 ולא גם על סעיף 195 לחוק? תודה רבה מראש.

  השב
 • 11:28, 5 בדצמבר 2012

  חוק לרון מאפשר לך כיום גם לקבל קצבת נכות כללית וגם להשתכר. תוכל להשתכר עד 60% מהשכר הממוצע במשק באם נכותך הרפואית תהיה בשיעור של 70% ומעלה. באם נכותך הרפואית תהיה פחותה מ- 70% תוכל להשתכר עד 45% מהשכר הממוצע במשק.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן אבניאל - משרד עורכי דין

מנהל הפורום: רונן אבניאל - משרד עורכי דין

עורך דין רונן אבניאל הינו עורך דין ותיק ומנוסה אשר עומד בראש משרד עצמאי החל משנת 1999. עו"ד רונן אבנ
למידע נוסף

053-9367359 חיוג
הודעה

פורום זה ייתן מענה על הסוגיות בנושא ביטוח לאומי כגון: קצבאות ביטוח לאומי, קצבת נכות כללית , קצבה לשירותים מיוחדים, קצבת ניידות , הלוואה עומדת ( פטור ממכס ) , גמלת ילד נכה , נפגעי עבודה , דמי פגיעה , קצבת נכות מעבודה, מענק חד פעמי , פטור מס הכנסה, קצבה מיוחדת , שיקום , פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות , תוספת תלויים , נפגעי פעולות איבה , נפגעי תאונות , סיעוד , פיצוי לנפגעי גזזת , פיצוי לנפגעי פוליו , ועדות רפואיות , ועדות ערר - על כך ועוד בפורום זה.