רישום נחלה כמשק עזר - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • יורם

  נשלח ע"ייורם 09:47, 5 באפריל 2012

  אנחנו קבוצה של תושבים ממושב במרכז הארץ. התברר לנו שאנשים שנמצאים בוועד המושב עשו טעות (בכוונה או שלא בכוונה) ורשמו את הנחלות שלנו כמשק עזר ולא כנחלה. כעת יש לנו בעיה רצינית לתקן את הטעות הזו. על מי לתקן את הטעות? עלינו התושבים שנפגעו או על אנשי הוועד שעשו את הטעות? והאם מגיע פיצוי לאותן משפחות שנפגעו מהטעות הזו? תודה

  השב
 • 21:42, 5 באפריל 2012

  יורם שלום,
  הנני מפנה אותך לפסק הדין שנתן בית המשפט העליון בעא 8871/08 רמת רזיאל כפר שיתופי של תנועת חרות בית"ר בע"מ נ' נחמה אהרונסון (2010). באותו עניין הגישו חברי מושב תביעה בדרישה להצהיר כי הם בעלי זכויות חכירה בנחלה. האגודה התנגדה בטענה כי מעמדו של המגרש הינו "בית מקצועי" ולא "משק עזר" ועל כן יש לייחס אליו רק את הזכויות הצומחות ממעמד זה. בפסק הדין אישר בית המשפט העליון את החלטת בית המשפט קמא אשר קבע כי מדובר במשק עזר. לצורך הכרעתו סקר בית המשפט קמא מסמכים היסטוריים וכן ראיות רלוונטיות נוספות (כגון: האם התייחסו אל חברי המושב כבעלי משק עזר, כיצד התייחסה הסוכנות למגרש וכו'). בית המשפט העליון קבע עוד, כי מעמדה של האגודה מוגבל ביחס לקביעת מעמדו של המגרש והיא בגדר ממליצה בלבד. מפסק הדין הנ"ל ניתן ללמוד כי דרך פעולה אחת העומדת לכם הינה פנייה לבית המשפט בתביעה למתן פסד דין הצהרתי בדבר סיווגו של המגרש. בנוסף, ככל שבוצעה בעניינכם עוולה על ידי האגודה או מי מטעמה (למשל רשלנות) והדבר גרם לכם לנזק, ניתן לתבוע פיצויים. כמובן שתביעת הפיצויים תיבחן לגופו של עניין (לרבות שאלת ההתיישנות וכו'). אנו ממליצים לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ פרטני בנושא.

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.